Jeśli Trump spełni obietnice, polityka USA stanie się izolacjonistyczna

Jeśli Trump spełni obietnice, polityka USA stanie się izolacjonistyczna
dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. (fot. mat. pras.)

• Jeżeli Donald Trump spełni obietnice wyborcze, to polityka amerykańska wobec świata stanie się izolacjonistyczna i protekcjonistyczna – uważa politolog dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.
• Sukces Trumpa świadczy o emocjonalnym stosunku amerykańskich wyborców do polityki – dodał.

Zdaniem Kostrzewy-Zorbasa, spełnienie obietnic wyborczych przez nowego prezydenta USA oznaczać będzie, że polityka USA wobec reszty świata stanie się izolacjonistyczna w zakresie polityczno-wojskowym i protekcjonistyczna w zakresie ekonomicznym.

"Można się spodziewać szybkiego osłabienia NATO, niestety wycofania części wojsk amerykańskich z Europy czy też nieprzysłania nowych, których rozmieszczenie m.in. w Polsce i ogólnie na wschodniej flance NATO uzgodniono na szczycie NATO w Warszawie" - powiedział.

Według eksperta, powodów wygranej Trumpa należy szukać w "emocjonalnym, nieracjonalnym podejściu znacznej części amerykańskich wyborców do polityki".

"Jedno z badań pokazuje, że w przybliżeniu dwie trzecie zwolenników Trumpa w USA pragnie, aby powróciły lata 50. Oczywiście nie powrócą, ale świadczy to o emocjonalnym, nieracjonalnym stosunku do polityki, podobnym jak przy Brexicie w Wielkiej Brytanii. Na Brexit zagłosowali głównie Brytyjczycy, którzy za najlepsze lata w dziejach kraju i swoim życiu uważają czasy, zanim Wielka Brytania przystąpiła do wspólnot europejskich w latach 70. Dla nich ideałem były lata 60. i też 50. XX wieku" - zaznaczył Kostrzewa-Zorbas.

"To jest takie zapatrzenie wstecz, z którego nie może wyniknąć żadne rozwiązanie problemów dzisiejszych i żaden rozwój na przyszłość, ale sentymenty wygrywają" - ocenił.

Kostrzewa-Zorbas uważa, że Trump wygrał wybory w USA dzięki nieoczekiwanym zwycięstwom głównie w stanach tzw. pasa rdzy, czyli pasa stanów amerykańskich, w których upadła duża część przemysłu ciężkiego, na przykład huty i kopalnie. W części tych stanów - mówił politolog - przemysł ma się dobrze, w tym amerykański przemysł samochodowy, ale jest go mniej niż kiedyś, a w szczególności w latach 50., "gdy symbolami nowoczesności postępu, dobrego życia i zamożności były dymiące kominy fabryczne".

"Większość tamtejszych wyborców zapragnęła, by wróciły te dymiące kominy fabryczne i obracające się koła nad szybami kopalni. To dotyczy w szczególności stanów Pensylwania, Ohio, Wisconsin i Michigan" - powiedział.

Inna sytuacja była na Florydzie, gdzie też doszło do niespodziewanego zwycięstwa Trumpa.

"Zwycięstwo na Florydzie świadczy o wciąż małym udziale Latynosów w polityce amerykańskiej, ich małej aktywności" - uważa Kostrzewa-Zorbas. "Latynosi nie zgłosowali masowo, mimo że Trump straszył m.in. murem na granicy z Meksykiem oraz przedstawiał ich zbiorowo jako morderców, gwałcicieli i dilerów narkotyków. Latynosi to 18 proc. społeczeństwa amerykańskiego, ale tylko około 12 proc. aktywnych wyborców amerykańskich, ostateczna frekwencja Latynosów nie jest jeszcze znana, ale była poniżej ich własnych oczekiwań" - powiedział.

Do największych niespodzianek - według Kostrzewy-Zorbasa - należy zwycięstwo Trumpa w Wisconsin i prawdopodobne zwycięstwo w Michigan, a te stany łączy to, że mają najwyższy odsetek Polonii, po około 9 proc.

"Gdyby Hilary Clinton i Partia Demokratyczna bardziej doceniła tamtejszą Polonię, która ma wysoką frekwencję wyborczą, to dzięki temu Clinton prawdopodobnie mogłaby wygrać w tych dwu stanach, odrobić tę niewielką w skali głosowania stratę do Trumpa. Gdyby jeszcze do tego Clinton doceniła Polonię w Pensylwanii, gdzie jest jej około 6 proc. - to byłaby prezydentem" - uważa Kostrzewa-Zorbas.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jeśli Trump spełni obietnice, polityka USA stanie się izolacjonistyczna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!