Jarosław Gowin chce zmienić polską szkołę

Jarosław Gowin chce zmienić polską szkołę
Według Gowina na cały proces edukacji trzeba spojrzeć od nowa, jako na całość. (fot.:twitter.com/min_nauki)

• Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego w poniedziałek (15 lutego) wyraził swoją opinię o metodach nauczania w polskich szkołach.
• Polityk zaznacza, że popularne jest postrzeganie szkolnictwa do 18 roku życia i powyżej jako osobnych sfer edukacji i nauki. Chce z tym skończyć.
• Gowin zapowiada bliższą współpracę między resortem nauki, MEN i ministerstwem cyfryzacji dla dobra polskiej edukacji.

- Polska szkoła uczy myślenia schematycznego; system testów oducza myślenia kreatywnego, sprzyja imitacyjności; chcemy z tym zerwać - deklaruje wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, który za swój cel wskazuje zastąpienie imitacyjności Polski, innowacyjnością.

Według Gowina na cały proces edukacji trzeba spojrzeć od nowa, jako na całość, niestety w ostatnich wielu latach zupełnie osobno patrzono na oświatę, a osobno na szkolnictwo wyższe. Jak przyznał, współpraca w tej sprawie resortu nauki i MEN wymaga wielu, wielu miesięcy pracy grup ekspertów po jednej i po drugiej stronie.

- Jednak poczyniliśmy już pierwsze kroki - niedawno z minister edukacji Anną Zalewską i minister cyfryzacji Anną Streżyńską ogłosiliśmy plan, który ma przełomowy charakter cywilizacyjny - z jednej strony polega na tym, żeby doprowadzić do każdej szkoły internet szerokopasmowy - minister Streżyńska obiecała tego dokonać w ciągu dwóch lat. A z drugiej strony towarzyszyć temu ma wprowadzenie od I klasy szkoły podstawowej lekcji programowania, które uczą myślenia kreatywnego. W roku szkolnym 2016-2017 będzie pilotaż, a od 2017 roku programowanie ma wejść do wszystkich szkół - powiedział Gowin.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jarosław Gowin chce zmienić polską szkołę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!