Jan Szyszko: Węgiel podstawą polskiej energetyki. Przypomniano o tym w rozmowach z kanclerz Merkel

Jan Szyszko: Węgiel podstawą polskiej energetyki.  Przypomniano o tym w rozmowach z kanclerz Merkel
Jan Szyszko był w ostatnich tygodniach zaangażowany w podsumowanie działania resortu środowiska. (fot.:youtube.com)

• Minister środowiska Jan Szyszko zapewnił, że w czasie wizyty Angeli Merkel w Polsce poruszono też sprawy klimatu i energetyki.
• Premier Beata Szydło miała przekazać Merkel jasne stanowisko rządu. Polska będzie walczyć o regulacje uwzględniające w Unii polską energetykę - opartą na węglu.
• W temacie ustroju Warszawy minister Szyszko akcentuje konieczność rozmowy z lokalną społecznością, ale nie za pomocą referendum.

Minister Jan Szyszko odwiedził studio Polskiego Radia w środę (8 lutego). Ponieważ odpowiada on za politykę klimatyczną w Polsce część rozmowy z nim była poświęcona temu tematowi. Szyszko podkreślił, że pojawił się on także w czasie rozmowy premier Beaty Szydło i kanclerz Niemiec.

-  To była ważna wizyta - mówił w oparciu o rządową ocenę spotkań Szyszko - Doceniono Polskę, jako partnera, więcej Niemcy docenili Warszawę.

Po czym, przechodząc już do tematów swojego resortu polityki klimatycznej, Szyszko zaakcentował: - Wiem, że premier Szydło powiedziała jasno, stawiamy na węgiel. Będziemy partycypować w unijnej polityce klimatycznej i energetycznej w oparciu o naszą specyfikę gospodarczą.

Szyszko podkreślił, że bazą do wszelkich klimatycznych działań mają być porozumienia paryskie, które dały początek światowemu porozumieniu w sprawie klimatu.

Czytaj też: Merkel spotkała się z Jarosławem Kaczyńskim

W rozmowie pojawił się też bardziej parlamentarny element, sytuacja w Warszawie. Jan Szyszko, nie jest tylko ministrem, jest też posłem z okręgu podwarszawskiego. Jest więc żywo zainteresowany tym co dzieje się w samorządzie stolicy. Z racji obowiązków w resorcie nie miał jeszcze okazji rozmawiać o poszerzeniu Warszawy ze swoimi wyborcami, ale chce to zrobić.

- Byłem zajęty podsumowaniem działania resortu - stwierdził polityk. - Od poniedziałku (13 lutego) będą stawiał sprawę metropolii warszawskiej w moim okręgu - zapowiedział minister.

Jako przyrodnik Szyszko stwierdził, że zdaje sobie sprawę, jak delikatną sprawą jest optymalizacja metropolii, jako dużego organizmu. - Takie układy przestrzenne są ważne. Poszerzenie Warszawy to delikatny proces i trzeba go przeprowadzić w oparciu o społeczności lokalne.

Czytaj też: Kto może liczyć na ratusz Warszawy? Są pierwsze sondaże

Minister jest zdania, że trzeba uwzględnić głos lokalnych społeczności. Wolałby, jednak by były to konsultacje społeczne, a nie referendum. Do głosu obywateli odwołać się chce opozycja.

- Nie widzę powodów politycznych w tej inicjatywie naszej partii - stwierdził Szyszko. Przypomnijmy, że PiS zgłosił zmianę samorządu Warszawy projektem poselskim. - (Metropolia) ma być sprawnie zarządzania, to pragmatyzm, a  pomysł istnieje od wielu lat - konkludował polityk.

Dla polityków PiS zaistniał wokół całego projektu zmian w stolicy "szum medialny", gdy potrzeba analiz i spokojnej dyskusji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jan Szyszko: Węgiel podstawą polskiej energetyki. Przypomniano o tym w rozmowach z kanclerz Merkel

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!