XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jakich rozwiązań emerytalnych oczekują obywatele?

Jakich rozwiązań emerytalnych oczekują obywatele?
PO, PSL i Nowoczesna są przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego. PiS, Zjednoczona Lewica, Partia Razem i KORWiN są za (fot.fotolia)

Problemy demograficzne Polski, starzejące się społeczeństwo w połączeniu z coraz dłuższym czasem życia obywateli, doprowadziły do załamania systemu emerytalnego, w którym młode pokolenia finansowały emerytury. W ramach reformy emerytalnej, m.in. podniesiono do 67 lat wiek, w którym można przejść na emeryturę. Zmiany zachodzą stopniowo, w przypadku mężczyzn nowy limit zostanie osiągnięty w 2020 r., a w przypadku kobiet w 2040. Część partii deklaruje powrót do dawnych limitów. A jak to wszystko oceniają wyborcy?

Pomysł przywrócenia możliwości przechodzenia na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn w ankiecie Barometru Wyborczego portalu Parlamentrarny.pl poparło ponad 55 proc. głosujących. Przeciwnego zdania jest niemal 32 proc. osób, a niemal 13 proc. nie ma w tym przypadku zdania. Przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego są PO, PSL i Nowoczesna, za PiS, Zjednoczona Lewica, Partia Razem i KORWiN. Niedawno za powrotem do starych limitów opowiedział się Paweł Kukiz.

Drugi problem to otwarte fundusze emerytalne, dziś bardzo okrojone. Środki OFE przeniesiono do ZUS jako zapisy na indywidualnych kontach, znikoma część pozostała – 2,5 mln obywateli opowiedziało się za pozostawieniem części ich składek w funduszach. Jednak od czasu do czasu powraca pomysł, by OFE zlikwidować i całość składek przekazać do ZUS. Za takim rozwiązaniem opowiada się Zjednoczona Lewica i Partia Razem, przeciw jest Nowoczesna. Pozostałe ugrupowanie nie wypowiadają się na ten temat, można jednak sądzić, że dwie największe partie, raczej nie zamierzają zmieniać istniejącego stanu rzeczy. Wśród internautów 60,5 proc. nie zgadza się na likwidację OFE, za opowiada się 20 proc., a 19,5 proc. pozostaje obojętna wobec problemu.

W Polsce takie grupy zawodowe, jak rolnicy, górnicy i służby mundurowe cieszą przywilejami emerytalnymi niedostępnymi dla pozostałych podatników. W tym przypadku Barometr Wyborczy nie pozostawia wątpliwości: 72,6 proc. uczestników ankiety opowiada się za likwidacją przywilejów emerytalnych. 17,6 proc. jest przeciw, zdania na ten temat nie ma 9,8 proc.

Podział partyjny? PO nie przedstawiła jasnych deklaracji – w przeszłości obiecywała zniesienie przywilejów, co jednak się nie udało. Nieznane jest zdanie Ruchu Kukiza, a za likwidacją przywilejów opowiadają się Nowoczesna Ryszarda Petru i parta KORWiN. Pozostałe (PiS, ZL, Partia Razem, PSL) są za pozostawieniem dotychczasowego stanu rzeczy.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jakich rozwiązań emerytalnych oczekują obywatele?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!