XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak zarządzać firmą w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi?

Jak zarządzać firmą w zgodzie z  wartościami chrześcijańskimi?
Tomasz Sztreker jest prezesem Polskiej Akademii Biznesu i współzałożycielem fundacji Wiara w Biznesie.

• Niektórzy przedsiębiorcy niechętnie łączą wartości chrześcijańskie z prowadzeniem biznesu, zaś inni wręcz tego potrzebują.

• Etyka, moralność i zaufanie wobec drugiego człowieka to wartości priorytetowe w prowadzeniu długofalowych relacji - uważa Tomasz Sztreker.

• Dodaje, że jest wielu przedsiębiorców, którzy wyzyskują swoich pracowników, płacąc im stawki poniżej oczekiwań i kompetencji.

Czy wiara i biznes – dodajmy, efektywny biznes – to pojęcia, które mogą iść ze sobą w parze?

Tomasz Sztreker, Wiara w Biznesie: - Biznes w dzisiejszych czasach kojarzy nam się z wyzyskiwaniem, a powinien przede wszystkim z budowaniem relacji i zarabianiem pieniędzy. Pieniądze nie pochodzą od Boga. Ale to nie znaczy, że nie możemy się nimi posługiwać do dobrych celów. Jeśli biznes powstał by pomagać sobie czy pomagać innym, to warto za tym iść. W biznesie pieniądze nie mogą być celem, a jedynie środkiem do tego celu.

Dzisiaj mamy swoisty kult pracy i pogoń za karierą, ale też duże niezadowolenie pracowników, wynikające np. z faktu, że nie otrzymują pieniędzy proporcjonalnych do ich wkładu w pracę. Czy jeśli szef płaci ewidentnie za mało, to czy można to rozpatrywać w kategoriach grzechu?

- Oczywiście, że tak. Tylko pytanie jaki jest powód, że płaci za mało? Jeśli powodem jest to, że bierze sobie te pieniądze do kieszeni i jedzie za nie na wakacje, to trzeba się mocno zastanowić, czy taki przedsiębiorca działa w zgodzie z wartościami. Jeśli pracodawca chce zachować jak najwięcej w swojej kieszeni jak w „Opowieści Wigilijnej” to jest to nieuczciwe, a nieuczciwość jest grzechem.

Natomiast może być też sytuacja, że firma ma problemy finansowe, bo oszukał ją kontrahent albo ma zadyszkę wynikającą ze spłaty zobowiązań. Jeśli taki przedsiębiorca rozmawia z pracownikami i informuje ich o tym, jaka jest sytuacja, oraz, że trzeba kolektywnie zacisnąć pasa, a pracownicy się na to zgadzają, to raczej nie można tego traktować w kategorii grzechu.

Nie chcę bronić ani jednej, ani drugiej strony, bo wszystko zależy od sytuacji. Ale niestety bywa też tak, że przedsiębiorcy są typowymi wyzyskiwaczami. Osobiście poznałem osoby, które płacą zawsze tylko połowę faktury. To jest absolutnie naganne i takie osoby powinny być karane z tego powodu. Jeśli ktoś umówił się z pracownikiem na jakieś wynagrodzenie, a potem zapłaci mu mniej, to powinien za to odpowiadać, bo nie wywiązuje się z umowy. Jeśli natomiast pracownik zobowiązał się pracować za kwotę, która jest dla niego za niska, to powinien przyjść do pracodawcy i go o tym poinformować.

Posłużmy się konkretnym przykładem: w Polsce mamy ustawowo zapisane, że stawka za godzinę nie może być niższa niż 13 zł brutto. PIP zapowiada 20 tys. kontroli tego nowego prawa. Czyli, jak rozumiem, działając w ten sposób i wykorzystując fakt, że pracownik ze względu na ubóstwo musi przyjąć takie wynagrodzenie, przedsiębiorca popełnia grzech.

- Mamy obowiązek działać zgodnie z prawem, które obowiązuje, czy nam się to podoba czy nie. Jeśli nie chcemy działać zgodnie z prawem i uważamy, że prawo jest złe i należałoby je zmienić, a mimo to zatrudniamy pracownika poniżej takiej kwoty, to można to traktować w kategorii grzechu.

Więcej czytaj na PulsHr.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jak zarządzać firmą w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!