XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole?

Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole?

– Problemów związanych z bezpieczeństwem w szkołach jest dużo, programów profilaktycznych też. Chcemy przyjrzeć się, w jaki sposób szkoły wykorzystują te programy i jak działają one w praktyce, jak zmieniają postawy uczniów – powiedziała w Poznaniu Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej.

Minister Anna Zalewska w trakcie swojego wystąpienia podkreśliła, że obecnie w całym kraju trwa dyskusja nad tym, jak ma wyglądać system oświaty.

– Dyskutujemy i słuchamy. Zachęcamy wszystkich dyrektorów do tego, by byli aktywni. Czekamy na państwa uwagi i wskazówki, w jaki sposób zmieniać system – również w zakresie bezpieczeństwa – powiedziała Anna Zalewska.

Czytaj też: Edukacja młodego pokolenia istotna, by zwiększać bezpieczeństwo

W dyskusjach panelowych rozmawiano przede wszystkim o roli szkoły. Dyskutowano na temat odpowiedzialności dyrektorów i nauczycieli. Poruszono także kwestię psychologicznych aspektów bezpieczeństwa. Tematem były też m.in. agresja w szkole, a także edukacja dla bezpieczeństwa i funkcjonowanie uczniów w cyberprzestrzeni. Rozmawiano również o wychowawczo-profilaktycznej roli szkoły.

Obowiązki organów prowadzących szkoły

W zakresie bezpieczeństwa fizycznego uczestnicy debaty dyskutowali o obowiązkach organów prowadzących szkoły, dyrektora szkoły – w zapewnieniu bezpiecznych, higienicznych warunków nauki oraz wychowania i opieki.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o podstawie programowej – priorytetach wychowania, przygotowania ucznia do bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie, umiejętnościach na poszczególnych etapach edukacyjnych. Rozmawiano o programach wychowawczych szkoły.

Działania takie powinny obejmować wszystkie treści i aktywności o charakterze wychowawczym. Dodatkowo program profilaktyki dostosowany powinien być do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska z uwzględnieniem aktywności o charakterze profilaktycznym – we współpracy z rodzicami.

Tematem spotkania były też kwestie zachowań problemowych (ryzykownych) dzieci i młodzieży, tj. agresji, przemocy, cyberprzemocy, eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi oraz ochrony zdrowia psychicznego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!