Jak Rosja zareaguje na decyzje szczytu NATO?

Jak Rosja zareaguje na decyzje szczytu NATO?
Szef niemieckiej Akademii Polityki Bezpieczeństwa, Karl-Heinz Kamp podkreśla polityczną jedność NATO (fot. PTWP/JS)

Szef niemieckiej Akademii Polityki Bezpieczeństwa, Karl-Heinz Kamp podkreśla polityczną jedność NATO przed szczytem w Warszawie, wskazuje na militarne braki, martwi się skutkami Brexitu i przewiduje ostrą reakcję Rosji na decyzje, które będą podjęte w stolicy Polski.

Co będzie głównym przesłaniem rozpoczynającego się 8 lipca szczytu NATO? Jaki sygnał popłynie w świat z Warszawy?

Kamp: To może zabrzmieć nieco banalnie, ponieważ dotyczy właściwie każdego szczytu, ale tym razem jest to szczególnie ważne: głównym przesłaniem szczytu będzie informacja, że NATO jest zjednoczone i zdolne do działania. Możemy uznać to za banał, ale to jest coś, czego (prezydent Rosji) Władimir Putin z pewnością się nie spodziewał.

Kluczowa jest przy tym zgoda wewnątrz Sojuszu, ponieważ długo się martwiliśmy, czy nie dojdzie do podziału NATO na Wschód i Południe. Do scementowania tej jedności przyczynia się codziennie swoją polityką właśnie Putin. Gdy ktoś próbuje mi wmówić, że prezydent Rosji jest wielkim strategiem, to odpowiadam mu, że gdybym to ja był Putinem lub jego doradcą, to już rok temu radziłbym mu, by stał się miły, zrezygnował z manewrów i pogróżek. Wtedy na pewno doszłoby do podziału w NATO; Polska i kraje bałtyckie znalazłyby się po jednej stronie, po drugiej Włochy i inne kraje Południa, a Niemcy gdzieś pośrodku.

Od szczytu w Newport w Walii dwa lata temu, Sojusz mocno się zmienił. Co udało się w tym czasie zmienić, a gdzie są słabe strony? Czy sojusz odrobił zadania domowe?

Szczyt w Warszawie będzie jedynie +szczytem transformacyjnym+. Wielki zwrot miał miejsce właśnie w Walii, gdzie podjęto nowe decyzje, które teraz wprowadzamy w życie. Zadania domowe odrobiliśmy, wiele osiągnęliśmy, a także - co nie jest bez znaczenia - wykryliśmy braki i zaniedbania.

Uważaliśmy, że najtrudniejszą sprawą będzie podejmowanie decyzji politycznych, że wśród sojuszników trudno będzie o zgodę, że dojdzie do sytuacji, w której Hiszpania chce czegoś innego niż Francja, a Niemcy będą mieli jeszcze inne priorytety. Tymczasem okazało się, że decyzje polityczne możemy podejmować błyskawicznie. Rada NATO funkcjonuje bez zarzutu. Decyzja o akcji na Morzu Egejskim zapadła w ciągu 32 godzin - tyle czasu upłynęło od rzucenia propozycji przez kanclerz Angelę Merkel do podpisania porozumienia.

Okazało się natomiast, że to militarne zdolności nie nadążają za politycznymi decyzjami. Dobrze rozpoznał to (dowódca wojsk lądowych USA w Europie) generał Ben Hodges, który jest praktykiem. NATO ma przewagę wojskową nad Rosją, jednak tylko wtedy, gdy szybko włączy do działań jednostki amerykańskie. Kluczowa jest kwestia szybkiego transportu tych oddziałów w rejon zagrożenia. Dysponująca czterema bazami (Kaliningrad, Latakia, Krym, Arktyka) Rosja jest w stanie zablokować transport amerykańskich rezerw. Musimy pracować nad usprawnieniem zdolności transportowych.

Czy cztery bataliony w krajach bałtyckich i Polsce to wystarczająca siła odstraszająca?

W Sojuszu nigdy nie będziemy mieli pełnej zgody co do tego, ile sił potrzeba do skutecznego odstraszania. Polska będzie zawsze mówić, że mamy o wiele za mało, Włochy powiedzą, że już teraz jest za dużo, a zdaniem Hiszpanii trzeba zająć się konfliktem w Libii, bo Bałtom nic nie grozi. Konieczny jest kompromis. Czy cztery bataliony wystarczą? Nie wiem. Szczerze mówiąc, nie chciałbym tego sprawdzać.

Niemiecka polityka wobec Rosji opiera się na dwóch filarach - odstraszaniu i dialogu. Jak należy rozumieć niedawne ostrzeżenia szefa MSZ Franka-Walter Steinmeiera, by nie prowokować Rosji "wymachiwaniem szabelką"?

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak Rosja zareaguje na decyzje szczytu NATO?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!