XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

IV Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Sejmowa debata o polityce senioralnej

IV Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Sejmowa debata o polityce senioralnej
fot. Paweł Kula, sejm.gov.pl

Już po raz kolejny w Sejmie została zorganizowana dyskusja poświęcona kompleksowym działaniom na rzecz osób starszych. W IV Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku uczestniczyli dziś m.in. posłowie, przedstawiciele rządu, służby zdrowia, świata nauki oraz środowisk seniorów.

Sejmową debatę o wyzwaniach polityki senioralnej na lata 2016-2020 otworzyła wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. W swoim wystąpieniu podkreśliła wkład uniwersytetów trzeciego wieku w rozwój tej polityki. Małgorzata Kidawa-Błońska zauważyła, że to z ich inicjatywy powstała w Sejmie Komisja Polityki Senioralnej i uchwalona została ustawa o osobach starszych, wchodząca w życie 1 stycznia 2016 r.

– Najważniejsze, że w tym roku - 1 października - po raz pierwszy mieliśmy szansę spotkać się na obradach Obywatelskiego Parlamentu Seniorów – dodała Małgorzata Kidawa-Błońska. – Mam nadzieję, że ta data na trwałe weszła do kalendarza i będziemy co roku spotykać się, pracować, dyskutować oraz integrować, rozmawiając o problemach, które dotyczą coraz większej rzeszy Polaków – powiedziała.

Przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej Małgorzata Zwiercan zauważyła, że ważna jest dyskusja na temat kierunków i wyzwań polityki senioralnej na najbliższe lata. Zdaniem Małgorzaty Zwiercan prace komisji, którą kieruje, powinny zmierzać do eliminacji barier stojących na drodze do godnego życia seniorów w Polsce. – Wszyscy musimy pamiętać, że polityka senioralna to kompleksowe działania na wielu poziomach, ale to przede wszystkim współdziałanie wielu różnych podmiotów na rzecz lepszego jutra osób starszych – oceniła.

O realizowanych w ostatnich latach działaniach na rzecz tworzenia warunków zdrowego, godnego i aktywnego starzenia się mówił też poseł Michał Szczerba szef Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku i wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej. – W Polsce mamy 7 mln osób starszych, one muszą być zauważone w przestrzeni publicznej – przekonywał. Przewodniczący Szczerba podkreślał także m.in. potrzebę wspólnego zaangażowania rządu, parlamentu i środowisk osób starszych w podejmowanie przyszłych wyzwań polityki senioralnej.

Krystyna Lewkowicz, prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie UTW” i przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zaznaczyła, że zorganizowana w Sejmie konferencja stała się swoistą tradycją ruchu uniwersytetów trzeciego wieku - jednym z najważniejszych wydarzeń senioralnych w kraju. – Możemy z satysfakcją powiedzieć, że wszystkie dotychczasowe programy, jakie Państwu przedstawialiśmy w poprzednich latach zostały w 100 procentach zrealizowane i to jest nasz wielki wspólny sukces oraz nasza siła – powiedziała Krystyna Lewkowicz.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IV Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Sejmowa debata o polityce senioralnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!