IPN usunie relikty sowietów z polskich miast

IPN usunie relikty sowietów z polskich miast
Pomnik Armii Czerwonej w gminie Tuczępy, na północ od Tarnowa. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

• IPN chce usunąć z przestrzeni publicznej 229 pomników poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej.
• Decyzja zapadła po inwentaryzacji.
• Pomniki zostaną przeniesione do specjalnego skansenu.

Według informacji przekazanych przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN) zostaną usunięte z polskich miast pomniki Armii Czerwonej. Łączna liczba monumentów to 229.

IPN, który od wtorku (28 czerwca) jest nadzorowany przez nową radę, podjął tę decyzję po długiej, kilkumiesięcznej inwentaryzacji.

- Sprawdziliśmy, ile tego typu monumentów znajduje się w Polsce 27 lat po odzyskaniu wolności - mówi w uzasadnieniu decyzji  wiceprezes Instytutu Paweł Ukielski. -  Szacowaliśmy, że po II Wojnie Światowej w PRL powstało około 500 pomników „wdzięczności Armii Czerwonej". Wyniki inwentaryzacji nas zaskoczyły. Nie sądziliśmy, że tak wiele zostało do dnia dzisiejszego. Jesteśmy przekonani, że monumenty te powinny zniknąć z przestrzeni publicznej - dodaje.

Partycypować w kosztach usuwania monumentów mają jednostki samorządowe, choć jeszcze nie są znane dokładne wyliczenia, czy też propozycje podziału pieniędzy, które będą przeznaczone na ten cel.

Czytaj: IPN udostępnił dokumenty zabezpieczone zimą w domu gen. Jaruzelskiego

Biuro Edukacji Narodowej przewiduje, że monumenty trafią do specjalnie powołanej jednostki, która będzie je przechowywać. Ma ona powstać w miejscowości Bornem-Sulinowo w woj. zachodniopomorskim. IPN szacuje, że koszt stworzenia skansenu wyniesie około 2 mln zł.

Sytuacja jest drażliwa, bo władze Federacji Rosyjskiej uważają pomniki poświęcone Armii Czerwonej za ważne, a ich eliminacje z przestrzeni publicznej do tej pory wywoływały spięcia na linii Warszawa - Moskwa.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: IPN usunie relikty sowietów z polskich miast

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!