REKLAMA

Internet szerokopasmowy w każdej szkole do września 2018 r.

  • Autor: PAP/JS
  • 24 czerwca 2016 13:10
Internet szerokopasmowy w każdej szkole do września 2018 r. Według minister cyfryzacji istotne jest nie tylko podłączenie szkół do sieci, ale wewnętrzne "osieciowanie" budynku (fot. facebook)

• Do września 2018 r. wszystkie polskie szkoły będą mieć dostęp do szerokopasmowego internetu – zapowiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska ”.
• Od września 2017 r. do szkół wprowadzona zostanie powszechna nauka programowania.

Obecnie 16,7 tys. polskich szkół nie ma dostępu szybkiego internetu, a ponad 300 szkół, zazwyczaj oddalonych od centralnych miejsc w gminie, w ogóle nie może korzystać z sieci internetowej.

"Wiele szkół zostanie podłączonych do znacznie szybszego internetu już w 2107 roku. Do 1 września 2018 r. chcemy, aby wszystkie szkoły, nawet te najbardziej oddalone, były podłączone do sieci, okablowane w środku i wyposażone w niezbędny sprzęt" - powiedziała szefowa resortu cyfryzacji na konferencji w szkole w Goździe k. Radomia, uczestniczącej w programie pilotażowym "Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Koszt podłączenia placówek oświatowych do internetu to ok. 300 mln zł.

"Mając podłączone 100 proc. szkół do sieci szerokopasmowej, stworzymy dla naszych dzieci nową rzeczywistość i nową przyszłość" - zaznaczyła szefowa resortu cyfryzacji. Dodała, że co prawda wielu uczniów ma internet w domu i dysponuje telefonami komórkowymi i tabletami z dostępem do sieci, ale nie zastąpi to nauki w szkołach z wykorzystaniem internetu. "Na lekcjach nie tylko korzystamy, ale też uczymy się bezpiecznego korzystania z sieci i wyboru treści, które są wiarygodne i służą rozwojowi uczniów" - dodała Streżyńska.

Czytaj też: Minister edukacji nie otrzymała "promocji do następnej klasy"

Według minister cyfryzacji istotne jest nie tylko podłączenie szkół do sieci, ale wewnętrzne "osieciowanie" budynku. "Nasz plan przewiduje, by w każdej szkole, w każdej klasie, w pokoju nauczycielskim, gabinecie dyrektora, a także na korytarzach, na boisku, na obszarach przyległych do szkoły, była możliwość dostępu do internetu, zarówno dla urządzeń podłączonych do sieci stałej, jak i dla urządzeń znajdującej się w sieci radiowej, w wi-fi"- dodała.

Ministerstwo cyfryzacji wspólnie z resortem edukacji planują, aby w każdej klasie obok tablicy tradycyjnej wisiała tablica multimedialna, na której będzie można korzystać z e-podręczników i innych platform edukacyjnych. "Która umożliwia także +zapakowanie+ treści z lekcji i przesłanie na adresy uczniów, do domu, żeby mogli sobie tę lekcję odtworzyć i powtórzyć" - podkreśliła Streżyńska.

Szefowa resortu cyfryzacji zapowiedziała też, że od 1 września 2017 r. w podstawówkach, gimnazjach, i szkołach ponadpodstawowych prowadzona będzie powszechna nauka programowania. W najbliższym czasie szkoleni mają być w tym kierunku nauczyciele.

W ocenie Streżyńskiej, aby zapewnić bardzo szybki internet nie tylko szkołom, ale wszystkim mieszkańcom, potrzeba byłoby 26 mld zł. "Na zapewnienie szybkiego internetu wszystkim mieszkańcom nas nie stać, takich pieniędzy w tej chwili nie mamy. Na inwestycje szerokopasmowe mamy w sumie 3,5 mld zł " - zastrzegła minister. "Ale to jest proces, który będzie przebiegał wieloma kanałami, bo te pieniądze unijne i budżetowe, jakie na to dedykujemy, wspierają w najbardziej nieopłacalnych miejscach inwestycje własne operatorów, które robią z własnych pieniędzy, oraz inwestycje, które są prowadzone z pieniędzy marszałków województw" - dodała szefowa resortu cyfryzacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA