Imigranci: zdecydowana większość mieszkańców UE nielegalną imigrację uważa za bardzo duży problem

Imigranci: zdecydowana większość mieszkańców UE nielegalną imigrację uważa za bardzo duży problem
Zdjęcie ilustracyjne (fot.pixabay.com)

62 proc. Polaków nie zgadza się z unijnym planem relokacji nielegalnych imigrantów. Co czwarty z nas jest jego zwolennikiem. To wyniki przeprowadzonego na zlecenie węgierskiego ośrodka Szazadveg we wszystkich państwach Unii badania dotyczącego problemu migracyjnego.

• Ankietowanych zapytano m.in., czy uważają, że ich kraj powinien budować ogrodzenia, by chronić granice przed imigrantami. 

• Ponad połowa badanych uważa, że imigranci przybywają do UE z przyczyn ekonomicznych i dla świadczeń socjalnych. 

• Również ponad połowa badanych uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat Państwo Islamskie będzie bardzo zagrożeniem w Europie.

 

Z badania wynika, że 81 proc. respondentów sondażu uznało nielegalną imigrację za bardzo poważny (50 proc.) lub dość poważny problem. Zwolennicy poglądu, że jest to problem, dominowali we wszystkich państwach członkowskich, ale stosunkowo najmniej ich było w Polsce, gdzie stanowili 66 proc.; 33 proc. uznało, że jest to niewielki lub żaden problem.

Z unijnym planem relokacji nielegalnych przybyszów zgadzało się 48 proc. badanych, a nie zgadzało 41 proc. Przy tym raczej zgadzano się z nim w 13 państwach (najbardziej w Grecji, na Malcie i w Luksemburgu), zaś raczej nie zgadzano się w 15, przy czym najbardziej sprzeciwiały się temu systemowi trzy państwa Grupy Wyszehradzkiej: Czechy, Słowacja i Węgry; w Polsce odsetek przeciwników planu wyniósł 62 proc., a zwolenników - 25 proc.

Ankietowanych zapytano, czy uważają, że ich kraj powinien budować ogrodzenia, by chronić granice przed imigrantami. 51 proc. badanych uznało, że nie należy tego robić, a 39 proc. - że należy. W 10 państwach zwolennicy budowy ogrodzeń dominowali nad przeciwnikami, przy czym najbardziej w Belgii, na Węgrzech i na Malcie. Polska znalazła się w większości państw, które uważały, że raczej nie należy budować ogrodzeń - przeciwnych było im 50 proc. a popierało je 39 proc.

Czytaj więcej: Niemiecki minister: Jeśli imigranci nie chcą zaakceptować europejskiego sposobu życia niech idą gdzie indziej

Przy tym większość mieszkańców państw UE uznała, że napływ imigrantów zwiększy przestępczość (64 proc.) i zagrożenie terroryzmem (66 proc.). Zwolennicy przeciwnego poglądu nie dominowali w żadnym państwie UE.

Ponad połowa (59 proc.) badanych uznała też, że imigracja zmieni ich kraje kulturowo. Osoby przychylające się do poglądu, że to nie nastąpi, dominowały tylko w pięciu państwach, w tym w Polsce, gdzie było ich 50 proc. wobec 42 proc. przeciwnego zdania. Najbardziej obawiali się zmiany kulturowej pod wpływem imigracji mieszkańcy Austrii, Holandii i Szwecji.

Nieco mniej oczywista była przewaga zwolenników poglądu, że napływ imigrantów zmniejszy liczbę dostępnych miejsc pracy. Uważało tak 48 proc. respondentów, a przeciwnego zdania było 43 proc. W 11 państwach przeważała opinia, że napływ imigrantów nie zmniejszy liczby dostępnych miejsc pracy; najmniej obawiali się tego mieszkańcy Luksemburga, Niemiec i Czech. W Polsce 50 proc. badanych oceniło, że imigracja zmniejszy dostępność pracy, a 41 proc. - że nie.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Imigranci: zdecydowana większość mieszkańców UE nielegalną imigrację uważa za bardzo duży problem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!