Imigranci w Polsce: ZPP domaga się legalizacji pobytu Ukraińców

Imigranci w Polsce: ZPP domaga się legalizacji pobytu Ukraińców
Leszek Skiba, wiceminister finansów: Nie ma ścisłych danych, jakie są kwoty transferów pieniężnych Ukraińcówi, ani jak duża jest ich konsumpcja towarów w Polsce i partycypacja w podatkach, np. VAT. (fot. gov.pl)

• W Polsce legalnie pracuje okresowo od 350 do 500 tys. Ukraińców, a nielegalne zatrudnienie może podejmować nawet 270 tys. osób.
• W ubiegłym roku o pozwolenie na pracę wnioski złożyło 753 Ukraińców.
• Związek Przedsiębiorców i Pracodawców domaga się jak najszybszego zalegalizowania pobytu Ukraińców w Polsce. Tłumaczy to potrzebami pracodawców.

- Z naszych szacunków wynika, że legalnie pracuje w Polsce okresowo od 350 do 500 tys. Ukraińców - powiedział Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W ubiegłym roku o pozwolenie na pracę wnioski złożyło 753 Ukraińców.

Ukraińcy znajdują głównie pracę w rolnictwie i ogrodnictwie, budownictwie, jako osoby sprzątające mieszkania i biura oraz jako osoby pełniące opiekę nad osobami starszymi lub chorymi.

Z szacunków wynika też, że nielegalnie może nawet pracować w Polsce jeszcze 270 tysięcy sąsiadów zza wschodu. - Z naszych danych wynika, że składki na ZUS płaciło w ub. roku ok. 50 tys. Ukraińców - powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.

Według niego, nie ma ścisłych danych, jakie są kwoty transferów pieniężnych Ukraińców (wielu wywozi pieniądze w kieszeni, a nie za pośrednictwem banków), podobnie na temat, jak duża jest ich konsumpcja towarów w Polsce i partycypacja w podatkach, np. VAT.

Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Pracodawców i Przedsiębiorców dobrym krokiem byłoby jak najszybsze zalegalizowanie pobytu wszystkich Ukraińców przebywających na terytorium Polski, ale także Białorusinów i Wietnamczyków.

Z punktu widzenia pracodawców polskich od zaraz brakuje pracowników w dwóch grupach: do wykonywania pracy, której Polacy nie chcą się podejmować (np. zbieranie truskawek) oraz specjalistów różnych branż. - Sektor motoryzacyjny w Polsce od ręki gotów jest wchłonąć 100 tys. mechaników, których nie znajduje w kraju - dodał Kaźmierczak.- Znam historie, że przetransferowano z Ukrainy do Polski informatyków z ich firmami i rodzinami.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!