Gliński: Wystawa Muzeum II Wojny musi być zgodna z polską racją stanu

Gliński: Wystawa Muzeum II Wojny musi być zgodna z polską racją stanu
Piotr Gliński odpowiadał, że "kierownictwo ministerstwa nie może zmienić wystawy, która jeszcze nie istnieje" (fot.:youtube.com)

Nie tylko uniwersalistyczne przesłanie sprzeciwu przeciwko wojnie, ale wyjątkowość doświadczeń Polaków powinna być - zdaniem ministra kultury Piotra Glińskiego - treścią ekspozycji placówki, która powstanie z połączenia Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Na forum Sejmu posłowie PO Adam Korol i Tadeusz Aziewicz zadali ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu pytanie dotyczące zgodności z obowiązującym prawem połączenia placówek. Posłowie kwestionowali sensowność łączenia za sobą muzeów o tak różnym profilu oraz przypominali, że do połączenia placówek muzealnych potrzebna jest opinia Rady ds. Muzeów.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej w żadnym przepisie nie stanowi, że można łączyć jedynie placówki porównywalne. - Proces łączenia tych muzeów odbywa się na podstawie artykułu 18 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i nie narusza przepisów ustawy o muzeach. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale artykuł tej ustawy, który mówi o łączeniu muzeów i niezbędnej w takich przypadkach opinii Rady ds. Muzeów, dotyczy łączenia muzeów z innymi instytucjami kultury niebędącymi muzeami - powiedział Gliński, dodając, że MKiDN dysponuje dwiema opiniami w sprawie zgodności z prawem decyzji o połączeniu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku oraz Muzeum II Wojny Światowej.

Na zarzuty, że przy okazji połączenia placówek zostanie zniszczona niemal już ukończona ekspozycja Muzeum II Wojny Światowej Piotr Gliński odpowiadał, że "kierownictwo ministerstwa nie może zmienić wystawy, która jeszcze nie istnieje". - Ekspozycja pojawi się dopiero na przełomie 2016 i 2017 roku. Nadzorowane przez ministra muzeum zadba o to, aby ekspozycja wpisała się w oczekiwania społeczne, była przekonującym przejawem jego misji publicznej, w pełnej zgodności z jego zadaniami ustawowymi i statutowymi - powiedział minister kultury.

Czytaj też: Waszczykowski: Uchwała ws. Wołynia otwiera drogę do porozumienia z Ukrainą

- Rozpatrując sprawę nieco teoretyczne trzeba powiedzieć, że treść ekspozycji tak ważnego muzeum jak Muzeum II Wojny Światowej, to nie jest kwestia gustu wybitnych nawet historyków polskich i zagranicznych czy gustów ministra. Treść tej ekspozycji powinna wyrażać podstawowe założenia i kierunki polityki historycznej zgodnie z polską racją stanu. Przypomnę, że obecnie tworzona ekspozycja została przyjęta arbitralnie przez decydentów związanych z poprzednią ekipą rządzącą pod kierunkiem pełnomocnika rządu ds. budowy Muzeum II Wojny Światowej prof. (Pawła) Machcewicza. W tej chwili prof. Machcewicz dalej jest dyrektorem muzeum, natomiast, co do decyzji, jak będzie ostatecznie wyglądała ekspozycja, zobaczymy po połączeniu. (...) Nie ma powodu do niepokoju, ponieważ nic nie zostanie zniszczone. Być może będzie jakaś korekta ekspozycji, ale zobaczymy, jakie będą decyzje osób kierujących muzeum. Nie ma jeszcze decyzji, kto będzie kierował tą instytucją po połączeniu. Te niepokoje uważam za przedwczesne - powiedział Gliński.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gliński: Wystawa Muzeum II Wojny musi być zgodna z polską racją stanu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!