Gdzie powstaną leśne gospodarstwa węglowe?

Gdzie powstaną leśne gospodarstwa węglowe?
Roli lasów w procesie ochrony klimatu poświęcone będą specjalne warsztaty, w których weźmie udział 20 specjalistów z 15 krajów (fot. Pixabay)

• Pierwsze leśne gospodarstwa węglowe, które mają pomagać w redukcji CO2, powstaną na terenach Leśnych Kompleksów Promocyjnych.
• Do Tuczna - w tej sprawie - na międzynarodowe warsztaty przyjechało 20 specjalistów od ochrony klimatu.
• Prof. Karaczun chwali projekt ministra Szyszki, Greenpeace zachowuje rezerwę.

Minister środowiska Jan Szyszko konsekwentnie realizuje koncepcję, według której dla osiągnięcia celów wyznaczonych w umowie klimatycznej, zawartej w grudniu 2015 roku w Paryżu, równie ważna jest redukcja emisji gazów cieplarnianych, jak i ich pochłanianie przez lasy. Zawarcie w umowie paryskiej zapisu dotyczącego równoważenia emisji gazów cieplarnianych poprzez wzrost zalesiania nastąpiło głównie dzięki zabiegom delegacji polskiej.

Roli lasów w procesie ochrony klimatu poświęcone będą specjalne warsztaty, w których weźmie udział 20 specjalistów z 15 krajów, miedzy innymi ze Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Słowacji, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej. Celem warsztatów jest ustalenie możliwości pomiarów pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy. Warsztaty będą odbywać się na terenach doświadczalnych Lasów Państwowych i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Tucznie w woj. zachodniopomorskim i zakończą się w piątek podsumowująca je konferencja prasową w Trzciance.

Leśne gospodarstwa węglowe w kilkudziesięciu miejscach

Międzynarodowe warsztaty w Tucznie są ściśle związane z wdrażanym przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe projektem tzw. leśnych gospodarstw węglowych.

Jak nam wyjaśniła rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska: - Lasy Państwowe będą tworzyć w kilkudziesięciu miejscach w Polsce leśne gospodarstwa węglowe. Będą to obszary leśne w których prowadzona będzie specjalna gospodarka leśna zmierzająca do pochłaniania przez las większej ilości dwutlenku węgla.

Zasoby leśne są naturalnym zbiornikiem węgla w postaci organicznej. Im więcej węgla organicznego zmagazynowanego jest w ekosystemach leśnych, tym mniej jest go w postaci dwutlenku węgla w atmosferze. Szacuje się, że 200 metrów sześciennych lasu - w którym dosadzono nowe drzewa, np. buki -może pochłonąć o 10 proc. więcej dwutlenku węgla niż las w którym nie prowadzono dosadzeń.

Eksperci chwalą Szyszkę

Ekspert Koalicji Klimatycznej prof. Zbigniew Karaczun tak ocenił na antenie Polskiego Radia projekt Ministerstwa Środowiska:

- Każde działanie, które sprzyja redukcji, albo trwałemu wiązaniu węgla w biomasie, jest działaniem korzystnym. Z tego punktu widzenia wydaje się, że to, co proponuje Ministerstwo Środowiska, jest ciekawym pomysłem, wartym wzięcia pod uwagę jako jedna z metod wspierająca ochronę klimatu i działania w zakresie ochrony klimatu w Polsce.

Ostrożniej oceniła projekt MŚ Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska, choć także jej zdaniem jest to krok we właściwą stronę. Zastrzegła jednak, że wg Greenpeace, samo sadzenie drzew nie wystarczy. - Dla skutecznej ochrony klimatu potrzeba znacznie więcej. Przede wszystkim konieczna jest poprawa efektywności energetycznej naszej gospodarki - wskazuje.

Czytaj cały artykuł tutaj.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gdzie powstaną leśne gospodarstwa węglowe?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!