XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Fundację Batorego wspomaga finansowo walkę z mową nienawiści

Fundację Batorego wspomaga finansowo walkę z mową nienawiści
Celem projektu, było zachęcenie młodych ludzi by pokazali jak walczyć z mową nienawiści w swojej społeczności. (fot.:pixabay.com)

Kilkanaście różnych pomysłów jak przeciwdziałać m.in. w mowie nienawiści powstało w ramach ogólnopolskiego projektu sfinansowanego przez Fundację Batorego. To filmy, specjalne aplikacje czy warsztaty.

Tzw. start-up'y powstały w ramach projektu "Start-up! Laboratoria akcji i idei przeciw mowie nienawiści" realizowanego przez Fundację Humanity in Action Polska i Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "Polis". Organizacje na swoje działanie otrzymały dofinansowanie ze środków norweskich w ramach programu "Obywatele dla demokracji" Fundacji Batorego.

W czwartek w Białymstoku podsumowano ponad roczny projekt, w ramach którego powstało 17 start-up'ów.

Jak powiedziała Monika Mazur-Rafał z Fundacji Humanity in Action Polska, projekt jest odpowiedzią na wciąż obecną w codziennym życiu mowę nienawiści.

- Skala tego zjawiska jest bardzo duża - można ją zaobserwować m.in. w mediach czy dyskusji publicznej, ostatnio też coraz częściej mówi się o "hejcie" w internecie - podkreśliła. Dodała, że skuteczną metodą walki z mową nienawiści jest "mobilizacja ludzi", aby na tę mowę reagowali.

Dlatego celem projektu, było zachęcenie młodych ludzi, którzy swoim językiem i swoimi pomysłami pokazaliby jak walczyć z mową nienawiści w swojej społeczności. Według Mazur-Rafał organizatorzy chcieli, aby młodzi ludzie, nie tylko byli uczestnikami projektu, ale też brali odpowiedzialność za swoje działania.

Przeczytaj: Komisja sejmowa opiniowała lecznicza marihuanę

- Stąd pomysł na tworzenie start-up'ów, aby młodzież odpowiadała i angażowała się w swoją inicjatywę, ale też wprowadzała kreatywne i innowacyjne rozwiązania - dodała.

Z kilkudziesięciu pomysłów zgłoszonych przez młodych ludzi z całej Polski, do realizacji wybrano 17. Mazur-Rafał powiedziała, że innowacyjność tych projektów to nie tylko rozwiązania techniczne, ale też rozwiązania aktywizujące społeczność.

Wśród start-up'ów jest m.in. specjalna wtyczka "Hejt alert", którą można zainstalować w przeglądarce internetowej i poprzez nią zgłaszać mowę nienawiści w internecie.

Inny z projektów "Wojownicy jesieni życia" mówi o problemie tzw. wiekizmu, czyli zwrócenie uwagi na osoby starsze. Jednym z elementów tego projektu było stworzenie specjalnego symulatora starości, czyli specjalnego stroju, który m.in. ogranicza zakres ruchów oraz zdolności poznawcze, z jakimi borykają się ludzie starsi.

Natomiast start-up "Opowiedz się" to platforma internetowa zbierająca historie różnorodnych osób, które w związku z "innością" narażone są na wykluczenie. Można usłyszeć historię m.in. osoby z niepełnosprawnością, muzułmanki, osoby transseksualnej czy bezdomnej.

Zdaniem Mazur-Rafał, pilotaż tego projektu jest bardzo udany i spotkał się z dużym odzewem, dlatego chciałaby by w przyszłości był kontynuowany.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fundację Batorego wspomaga finansowo walkę z mową nienawiści

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!