Fundacja Batorego sugeruje rozwiązania dla partii politycznych

Fundacja Batorego sugeruje rozwiązania dla partii politycznych
W Sejmie od lat prym wiodą partie polityczne, dopiero Kukiz'15 w 2015 roku zbudował klub w oparciu o retorykę antypartyjną. (fot.: Łukasz Plewnia/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

W ocenie ekspertów Fundacji Batorego wyraźna jest niechęć Polaków do partii. Taki stan rzeczy wyraża się tym, że jedynie 1 proc. z nas należy do jakiejkolwiek partii. Z kolei aż 35 proc. Polaków nie widzi wśród istniejących partii ani jednej, która oddaje ich poglądy i wyraża ich interesy.

• Z badania Fundacji Batorego wynika, że podejście w Polsce do formacji politycznych jest  takie samo od lat.

• By temu przeciwdziałać Fundacja wypracowała szereg rekomendacji, które poddała pod publiczną dyskusję.

Po przeanalizowaniu wyników z badania "Partie polityczne a jakość polskiej demokracji" Fundacja Batorego wypracowała kilka rekomendacji pod kątem polskiego życia społeczno-politycznego. 

Wedle badania z partycypacją polityczną Polaków nie jest bowiem dobrze. Aż 35 proc. z naszych rodaków nie czuje się reprezentowanymi przez żadną z formacji politycznych, które są widoczne w mediach i życiu parlamentarnym. Z kolei tylko 1 proc. obywateli należy do jakiegoś ugrupowania.

W ocenie Anny Materskiej-Sosnowskiej, członkini zarządu Fundacji im. Stefana Batorego, partie stanowią pas transmisyjny między obywatelami a władzą, między społeczeństwem, a instytucjami tworzonymi przez tę władzę.

- Im lepsze będą partie, tym większe staną się szanse na dobre stanowienie prawa, na lepsze prawo, na lepsze instytucje - akcentuje Materska-Sosnowska.

Partia musi być bliżej obywatela

Krystalizujące się w Polsce rozwarstwienie miedzy obywatelami, a partiami politycznymi w efekcie tylko dewaluuje najważniejsze cele istnienia formacji politycznych.

- Podejrzliwość wobec partii zdaje się jednoczyć zarówno tych, którzy odnieśli sukces materialny, jak i tych którzy uważają, że ponoszą w nim finansowe porażki - mówi Paweł Marczewski
autor opublikowanego przez Fundację raportu. - 35 proc. respondentów badania CBOS z 2014 roku zadeklarowało, że nie czuje się reprezentowane przez żadną z istniejących partii politycznych. Sukces ugrupowania Kukiz’15 w ostatnich wyborach parlamentarnych pokazuje, jak duży jest potencjał w mobilizowaniu społecznego niezadowolenia.

Co trzeba więc zrobić?

Zdaniem ekspertów Fundacji Batorego należy przedsięwziąć szereg kroków, które odbiją się pozytywnie na życiu społecznym. Ich efektem ma być jasne, przejrzystsze działanie partii, które obecnie w Polsce jest postrzegane przez wiele środowisk jako patologia.

Tak też Fundacja rekomenduje:

demokratyzację życia wewnętrznego partii,
- Potrzebne są zmiany prawne, które wymuszą na partiach wprowadzenie bardziej demokratycznych procedur wewnętrznych, a przede wszystkim  zdemokratyzują procedury selekcji kandydatów. To pozwoli ograniczyć samowolę i wszechwładzę liderów, która - jesteśmy tego pewni, to wiedza empiryczna - ogranicza możliwość działania w polskich partiach politycznych - radzi dr hab. Mikołaj Cześnik, Uniwersytet SWPS, członek zarządu Fundacji Batorego.

rzeczywistą jawności i kontrolę wydatków,
- Finansowanie partii politycznych z publicznych pieniędzy ma sens, bo dzięki temu pozostają one pod pewną kontrolą obywatelską. Unikamy finansowania partii przez bogatych sponsorów, którzy  w zamian za wsparcie materialne chcieliby uzyskać wpływy. Konieczne  jest jednak - na szerszą skalę niż obecnie - ujawnianie partyjnych finansów. Najlepiej je zdigitalizować. Tak, żeby obywatele byli poinformowani, na co partie wydają publiczne pieniądze - mówi dr Adam Gendźwiłł, Uniwersytet Warszawski.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Fundacja Batorego sugeruje rozwiązania dla partii politycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!