FOR przypomina Ministerstwu o prawie do sądu. Chodzi o wykroczenia i mandaty

FOR przypomina Ministerstwu o prawie do sądu. Chodzi o wykroczenia i mandaty
Sprawy o wykroczenia z tytułu przekroczenia prędkości to jedne z najczęstszych spraw w polskich sądach. (fot.:twitter.com/kwpkrakow)

• Wobec nowego pomysłu Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym resort che zmienić przepisy dotyczące mandatów, Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) przypomina o podstawowych prawach jednostki.
• Michał Magdziak z FOR negatywnie odniósł się do propozycji resortu Zbigniewa Ziobry.
• Prawnik proponuje, by zmienić mechanizmy, a nie próbować ograniczyć np. możliwości przyjęcia mandatu przez obywatela.

Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) przestrzega przed nowym rozwiązaniem, które może pojawić się w propozycjach Ministerstwa Sprawiedliwości (MS). Przytaczane są poważne argumenty, między innymi niekonstytucyjności propozycji urzędników Zbigniewa Ziobry.

Pomysł resortu sprawiedliwości ma odciążyć polskie sądy i skupia się na mandatach za przekroczenie prędkości. Sądy rozpatrują sprawy o mandaty w procedurze wykroczeń, bo przekroczenie prędkości właśnie do tego rodzaju wykroczenia się zalicza. To jeden z powszechniejszych przypadków sprawdzanych przez polski wymiar sprawiedliwości.

Pomysł MS polega na tym, aby zaskarżenie przez osobę obwinioną o popełnienie wykroczenia mandatu wystawionego przez policję albo inną uprawnioną do tego służbę wiązało się – w przypadku skazania obwinionego – z koniecznością nałożenia przez sąd wyższej grzywny niż ta wskazana w treści mandatu. Ministerstwo Sprawiedliwości chce też wyeliminować uprawnienie polegające na odmowie przyjęcia mandatu.

Michał Magdziak z FOR ocenia, że "wprowadzenie sądowego sposobu rozstrzygania spraw o wykroczenia jest konsekwencją przyjęcia takiego modelu w Konstytucji RP".

Ekspert przypomina, że wcześniej sprawy o wykroczenia rozpoznawały specjalnie powołane w tym celu organy pozasądowe, którymi były kolegia do spraw wykroczeń. Te zlikwidowano wprowadzając w 1997 roku Konstytucję i ograniczając władzę sądowniczą do sądów i trybunałów RP.

- Problem dużej liczby spraw o wykroczenia, które muszą być rozpoznawane przez sądy, niewątpliwie istnieje. Skala takich spraw może natomiast być problematyczna, zwłaszcza w perspektywie tego, że mamy do czynienia w Polsce z systemowym problemem dotyczącym przewlekłości postępowań sądowych. Pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości należy jednak ocenić negatywnie - komentuje Michał Magdziak z FOR.

Jego zdaniem, regulacja, która powinna służyć obywatelom, tak naprawdę w nich uderza, ponieważ ogranicza zagwarantowane im konstytucyjnie prawo do sądu. Jest to szczególnie znamienne ze względu na rzeczywisty cel, któremu ma służyć proponowana zmiana. - Tym celem jest usprawnienie działania instytucji państwa (wymiaru sprawiedliwości), którego realizacja nie może odbywać się kosztem obywateli - mówi Madziak.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!