Facebook tłumaczy się z "mistrzostw Polski w szkalowaniu papieża"

Facebook tłumaczy się z "mistrzostw Polski w szkalowaniu papieża"
Papież Jan Paweł II odegrał kluczową rolę w obalaniu komunizmu w Europie. Jest uważany przez wielu Polaków za symbol, jego nauczanie odgrywa ważną rolę we współczesnym kościele katolickim w Polsce i na świecie. (fot.:Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

• Po tym jak dziennikarze zwrócili uwagę administratorom Facebooka na akcję pod nazwą "mistrzostwa Polski w szkalowaniu papieża", akcja została usunięta.
• Nim tak się stało, wpłynęło zawiadomienie do prokuratury, złożone przez Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą, a dziennikarz oskarżył Facebook o sprzyjanie konkretnym poglądom politycznym.
• Facebook odpowiedział, że to nie polski oddział portalu zajmuje się sprawdzaniem i moderowaniem akcji na stronach serwisu.

Biuro prasowe polskiego oddziału portalu społecznościowego Facebook wyjaśniło we wtorek (11 października), jak postrzega oskarżenia części polskich mediów o cenzurowanie treści, które pojawiają się na portalu.

Sprawa dotyczy akcji na Facebooku skierowanej w osobę i pamięć Jana Pawła II. Wydarzenie w ramach serwisu (czyli zapowiedziane na konkretną datę i godzinę spotkanie osób) pod tytułem "mistrzostwa Polski w szkalowaniu papieża" zwróciło uwagę części opinii publicznej. Miało mieć miejsce w kolejną rocznicę śmierci papieża Polaka (kwiecień 2017 roku).

Sprawa zaistniała w sieci dzięki doniesieniom dziennikarza Cezarego Gmyza i dociekliwości działaczy Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą. Działacze komitetu zdecydowali się nawet zawiadomić prokuraturę.

Gmyz zwrócił też uwagę, że moderatorzy portalu Facebook nie stronią od zaangażowania politycznego. Opublikował zdjęcie Ryszarda Petru i Roberta Bednarskiego, szefa Facebooka na Europę Środkowo-Wschodnią.

Po pojawieniu się tematu w mediach Facebook usunął akcję poświęconą Janowi Pawłowi II. Polskie biuro Facebooka zdecydowało się też na odpowiedź w postaci oświadczenia, w którym można przeczytać:

- Raporty dotyczące treści z Polski są najczęściej analizowane przez zespół Facebooka zlokalizowany w Dublinie - użytkownicy Facebooka mogą za pośrednictwem portalu informować o działaniach innych członków społeczności. - Żaden z pracowników spoza zespołu Community Operations (właśnie w Dublinie - red.) nie ma dostępu do tych raportów, a ich weryfikacją nie zajmują się pracownicy biura w Warszawie.

I dalej:

- Ufamy osobom, które korzystają z naszej platformy i to właśnie one mogą i zgłaszają treści, które ich zdaniem naruszają Standardy Społeczności. To zestaw zasad obowiązujących społeczność Facebooka bez względu na granice państwowe czy różnice językowe i kulturowe.

Facebook to największa sieć społecznościowa na świecie. W 2015 roku liczba aktywnych użytkowników wyniosła 1,39 miliarda osób, przy 890 milionach aktywnych praktycznie w każdej chwili, podawał portal PC World.

Większość polskich polityków i działaczy społecznych używa Facebooka w komunikacji z obywatelami.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!