XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Europejski nakaz zabezpieczenia rachunku bankowego coraz bliżej

Europejski nakaz zabezpieczenia rachunku bankowego coraz bliżej
MS przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (fot. ms.gov.pl)

Wprowadzenie regulacji dostosowujących polskie prawo do przepisów unijnych o europejskim nakazie zabezpieczenia na rachunku bankowym przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, który trafił ostatnio do konsultacji.

Głównym celem unijnych regulacji przyjętych w maju 2014 r. i mających obowiązywać od 18 stycznia 2017 r. jest umożliwienie wierzycielom uzyskania zabezpieczenia na rachunku bankowym dłużnika na wspólnych zasadach dla wszystkich państw UE - niezależnie od tego, w którym z nich rachunek jest prowadzony.

Zabezpieczenie takie ma zapewnić instytucja nazwana europejskim nakazem zabezpieczenia na rachunku bankowym. Wydanie takiego nakazu będzie skutkować blokadą rachunku dłużnika. Oznacza to, że taki nakaz wydany w jednym z państw UE będzie automatycznie uznawany i wykonywany w innych państwach UE bez konieczności wszczynania odrębnych postępowań.

Czytaj też: MS chce wydłużenia terminu na wznowienie sprawy cywilnej

Jak ocenia resort sprawiedliwości, nakaz ten najbardziej efektywny powinien być przed wydaniem orzeczenia sądowego, gdyż "jego zastosowanie w tym momencie będzie najskuteczniej zabezpieczało przed wyprowadzeniem środków przez dłużnika". Dodatkowym zabezpieczeniem ma być fakt, iż europejski nakaz będzie wydawany w postępowaniu niejawnym, bez uprzedniego wysłuchania, a nawet powiadomienia dłużnika.

W Polsce analogicznym środkiem do takiego europejskiego nakazu jest zajęcie rachunku bankowego w trybie postępowania zabezpieczającego - wskazało MS.

"Mimo że rozporządzenia Unii Europejskiej co do zasady stosuje się bezpośredni w państwach członkowskich, to jednak zachodzi konieczność zmiany niektórych przepisów prawa polskiego, jak również wprowadzenie nowych regulacji, bez czego prawidłowe wykonywanie rozporządzenia nie byłoby możliwe" - zaznaczył resort sprawiedliwości.

Dlatego MS przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego w tej kwestii. Po zmianie w kodeksie pojawić się ma nowa grupa artykułów odnoszących się do europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym i szczegółowo precyzujących ten mechanizm w warunkach naszego prawa cywilnego.

Zobacz: Adam Bodnar napisał do Zbigniewa Ziobry w sprawie sprawców przemocy domowej

Na mocy planowanej nowelizacji ustalona ma zostać m.in. właściwość sądów oraz powierzone komornikom czynności w zakresie wykonywania europejskiego nakazu. Ponadto dla zapewnienia jego skuteczności konieczne będą zmiany odpowiednich przepisów z Prawa bankowego oraz z ustaw: o komornikach sądowych i egzekucji, a także o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie 18 stycznia przyszłego roku, czyli wówczas gdy stosowane zacznie być rozporządzenie UE.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejski nakaz zabezpieczenia rachunku bankowego coraz bliżej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!