XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Emerytury: Opinia rządu ws. wieku emerytalnego budzi niepokój związkowców

Emerytury: Opinia rządu ws. wieku emerytalnego budzi niepokój związkowców
Prezydencki projekt złożony w Sejmie przez Andrzeja Dudę jeszcze w 2015 r. zakłada przywrócenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn (fot.fotolia)

• OPZZ, NSZZ "Solidarność" i Konfederacja Lewiatan z różnych powodów nie są zadowolone z pozytywnej opinii rządu ws. prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
• Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan pozytywna to nie jest dobra informacja nie tylko z perspektywy FUS, którego deficyt będzie się zwiększał, ale też z perspektywy rynku pracy

OPZZ jest rozczarowane stanowiskiem rządu do prezydenckiej propozycji obniżenia wieku emerytalnego, z uwagi na brak możliwości przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan ocenia, że opinia rządu nie jest dobrą wiadomością dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem Henryka Nakoniecznego z "Solidarności" propozycja późnego wejścia w życie rozwiązania - 1 października 2017 r. - oznacza, że rząd nie wykorzystał wszystkich możliwości sfinansowania skrócenia wieku emerytalnego.

Prezydencki projekt złożony w Sejmie przez Andrzeja Dudę jeszcze w 2015 r. zakłada przywrócenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W prezydenckim zapisie zmiany miały wejść w życie od 1 stycznia 2016 r. Projekt nie zwierał dodatkowych możliwości przejścia na emeryturę, np. po 35 składkowych latach pracy dla kobiet i 40 latach dla mężczyzn, o co wnosiły wspólnie związki zawodowe.

W stanowisku przekazanym we wtorek OPZZ przypomniało, że po ośmiu miesiącach od pierwszego czytania w Sejmie Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała prezydencki projekt. Nie uwzględniono w tym stanowisku dodatkowych warunków przechodzenia na emeryturę - zwraca uwagę Porozumienie.

"OPZZ z rozczarowaniem przyjęło takie stanowisko rządu" - napisano w oświadczeniu. Centrala zwróciła uwagę, że odbiega ono "od obietnic wyborczych i oczekiwań setek tysięcy Polaków i Polek, którzy uwierzyli partii rządzącej". "Prawo i Sprawiedliwość deklarowało obniżenie wieku emerytalnego i umożliwienie przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy. Dzisiaj widzimy, że kryterium stażu pracy zostało pominięte" - podkreśla OPZZ.

"Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oczekuje, że PiS spełni obietnice wyborcze. Chcemy nie tylko przywrócenia wieku emerytalnego, ale też prawa do emerytury po odpowiednim okresie składkowym" - czytamy w dokumencie. Porozumienie zaznaczyło, że rządowa propozycja wejścia w życie rozwiązania dopiero 1 października 2017 r. nie jest takim terminem, na który czekają wszystkie Polski i Polacy.

Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan pozytywna opinia rządu to nie jest dobra informacja nie tylko z perspektywy FUS, którego deficyt będzie się zwiększał, ale też z perspektywy rynku pracy. "Ta decyzja oznacza, że z pracy zawodowej będą rezygnować ludzie, którzy mogliby wspierać wzrost gospodarczy Polski" - powiedział Męcina.

"Pozostaje nadzieja, że ta rekomendacja - z wydłużoną perspektywą wejścia w życie rozwiązania obniżającego wiek emerytalny - oznacza, że w rządzie są rozbieżności, co do możliwości realizacji tego projektu w takim kształcie" - powiedział. "Ten czas, który będzie teraz miał parlament, wykorzystamy do tego, żeby podjąć jeszcze dialog na temat tego rozwiązania" - zadeklarował.

Henryk Nakonieczny z Solidarności powiedział, że 1 października 2017 r. to "strasznie późny termin" wejścia w życie tej zmiany. "Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wcześniej to zrobić. Uważam, że to zbyt późno i rząd próbuje oddalić ten termin ze względów budżetowych, a nie chce szukać tych pieniędzy w systemie składkowym" - powiedział PAP.

"My dotrzymaliśmy słowa mówiąc w 2012 r., że przywrócimy wiek emerytalny 60/65. Chciałoby się jeszcze, żeby wprowadzono rozwiązanie dla osób legitymujących się długim stażem pracy, bez względu na wiek. No ale widać trzeba będzie o to walczyć dalej" - powiedział Nakonieczny.

Prezydencki projekt jest na etapie prac w podkomisji sejmowej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Emerytury: Opinia rządu ws. wieku emerytalnego budzi niepokój związkowców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!