Emerytura: Ochotnicza Straż Pożarna dostanie dodatek do emerytury?

Emerytura: Ochotnicza Straż Pożarna dostanie dodatek do emerytury?
Aby otrzymać dodatek do emerytury, funkcjonariusz OSP musiałby wystąpić do wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta) o wydanie zaświadczenie ws. spełnienia wymogów do przyznania świadczenia (fot.pixabay.com)

• Dodatek do emerytury dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy służyli w OSP przez co najmniej 20 lat zakłada projekt ustawy autorstwa posłów PSL.
• PSL złożyło projekt w Sejmie.

Według projektu ustawy, dodatek do emerytury przyznawany byłby osobom, które przez co najmniej 20 lat były czynnymi członkami OSP. "Proponujemy przyznanie dodatku w wysokości 20 zł za każdy rok czynnej służby. Przez czynne członkostwo należy rozumieć okres, w którym strażak był ubezpieczony, brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, posiadał aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz posiadał szkolenie pożarnicze uprawniające do udziału w działaniach ratowniczych" - czytamy w uzasadnieniu.

Aby otrzymać dodatek do emerytury, funkcjonariusz OSP musiałby wystąpić do wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta - właściwego dla siedziby jednostki ochotniczej straży pożarnej) o wydanie zaświadczenie ws. spełnienia wymogów do przyznania świadczenia.

Posłowie PSL zwrócili uwagę w projekcie, że OSP na stałe wpisała się w system ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Przypomnieli, że OSP m.in. zapobiega pożarom, bierze udział w akcjach ratowniczych związanych z zagrożeniami ekologicznymi i klęskami żywiołowymi.

Czytaj też: Funkcjonariusze i pracownicy służb dostaną podwyżki. Ile?

"Doceniając doniosłą rolę i odpowiedzialne zadania, które wykonują strażacy OSP, projektodawcy postulują wprowadzić wymierne, dodatkowe wynagrodzenie dla członków ochotniczych straży pożarnych" - podkreślono w projekcie.

Posłowie PSL zaznaczyli, że OSP spełnia także istotną rolę w rozwoju kultury na terenach wiejskiej. "Ich działania służą upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności oświatowej. Nadrzędnym celem OSP było i jest niesienie pomoc ludziom" - czytamy w projekcie.

W propozycji PSL wskazano, że system funkcjonowania OSP jest niezwykle rozbudowany - w 16 tysiącach istniejących w Polsce Ochotniczych Straży Pożarnych zrzeszonych jest ponad 690 tysięcy Polaków. Według wyliczeń wnioskodawców projektu, skutki finansowe proponowanych zmian nie powinny być wyższe niż 150 mln zł.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Emerytura: Ochotnicza Straż Pożarna dostanie dodatek do emerytury?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!