Eksperci pytają młodych. Ruszają debaty i warsztaty w Pałacu Prezydenckim

Eksperci pytają młodych. Ruszają debaty i warsztaty w Pałacu Prezydenckim
Debaty to inicjatywa pierwszej damy (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

- Młodzi ludzie powinni w większym stopniu uczestniczyć w różnych sferach życia, być włączani w ważne inicjatywy i czuć, że są przez dorosłych traktowani poważnie – mówiła pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda podczas debaty „Eksperci pytają młodych”.

Pierwsze z zaplanowanego cyklu warsztatów i debat dla nastolatków odbyło się w Pałacu Prezydenckim z inicjatywy pierwszej damy RP, we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka (IMiD) w Warszawie. Było poświęcone zdrowiu i zachowaniom prozdrowotnym młodych ludzi.

"Młodzi ludzie nie tylko mają prawo, ale powinni partycypować w różnych sferach naszego życia, a my w Polsce powinniśmy się bardziej otworzyć na waszą inteligencję, pasję, waszą inwencję, zaradność, wrażliwość, a także determinację. Jestem też przekonana o tym, że powinniśmy się bardziej wsłuchiwać w wasz głos, bo macie nam dużo do powiedzenia" - mówiła Agata Kornhauser-Duda do młodzieży podczas otwarcia debaty. Jak oceniła, młodzi ludzie powinni być w Polsce włączani w "różne mądre i ciekawe inicjatywy" i mieć poczucie, że są przez dorosłych traktowani poważnie.

Prezydentowa podkreśliła, że do zainicjowania cyklu debat z młodzieżą zainspirował ja dyrektor IMiD dr Tomasz Maciejewski, który przedstawił jej raport z najnowszej edycji międzynarodowego badania HBSC dotyczącego zdrowia, warunków życia, prozdrowotnych oraz ryzykownych zachowań młodych ludzi z 42 krajów Europy i Ameryki Północnej.

Czytaj też: Morawiecki: Brexit może mieć negatywny wpływ na gospodarkę całej Europy

Według niej niektóre dane z tej publikacji są niepokojące, a nawet alarmujące. "Coraz częściej młodzież sięga po alkohol, narkotyki i papierosy. Bardzo źle wygląda sytuacja dotycząca samooceny młodych ludzi na temat ich wyglądu, i tutaj zajmujemy niechlubne pierwsze miejsce" - mówiła Kornhauser-Duda. Jej zdaniem problemem jest również to, że coraz więcej młodych Polaków ma trudności z rozmawianiem o ważnych sprawach ze swoimi rodzicami, i że spędza z nimi coraz mniej czasu.

"Żyjemy w dobie intensywnie rozwijających się mediów społecznościowych i często zapominamy, jak ważna jest bezpośrednia komunikacja, ale wierzę w to, że takie spotkania będą stanowiły dobrą przestrzeń do dialogu, wzajemnego zrozumienia, a także do tworzenia postaw obywatelskich" - mówiła pierwsza dama.

Dane z ostatniej wersji raportu HBSC (zbierane w latach 2013-2014) dotyczą nastolatków w wieku 11, 13 i 15 lat - przypomniała dr hab. Joanna Mazur z IMiD, koordynująca badania HBSC w Polsce. Według niej pozycja Polski na tle 42 innych krajów uwzględnionych w raporcie nie jest najlepsza, gdyż niezależnie od badanych obszarów zawsze zajmowaliśmy miejsce w trzeciej dziesiątce.

Zdaniem dr Mazur niepokojący jest fakt, że rośnie odsetek młodych ludzi, którzy nie mieszkają z obojgiem rodziców - obecnie wynosi on 21 proc. Tymczasem niepełna struktura rodziny ma wpływ na samopoczucie nastolatków, tłumaczyła specjalistka. Jedynie 24 proc. młodzieży spełnia rekomendacje ekspertów dotyczące aktywności fizycznej, która powinna wynosić 60 minut dziennie. Choć nasza pozycja poprawiła się w latach 2010-2014 - to i tak pozostajemy w tyle za innymi krajami, mówiła dr Mazur. Znacznie wolniej niż w innych krajach uczestniczących w badaniu poprawiają się też w Polsce wskaźniki dotyczące zachowań ryzykownych młodzieży. Aż 15 proc. polskich 15-latków pali tytoń w każdym tygodniu, 26 proc. upiło się więcej niż raz w życiu, a 24 proc. paliło marihuanę. Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem odsetka młodych ludzi niezadowolonych ze swojego wyglądu.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!