XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Eksperci: oto najważniejsze wyzwania nowego rządu

Eksperci: oto najważniejsze wyzwania nowego rządu
Nasz raport stanowi mapę najważniejszych wyzwań, które staną przed nową ekipą rządową - twierdzą eksperci. Fot. Flickr

Przyszły rząd w swojej bieżącej działalności nie powinien stracić z oczu wyznaczenia wizji rozwoju Polski w najważniejszych dziedzinach - mówili autorzy raportu "Wyzwania dla nowego rządu" Ośrodka Analiz i Dialogu Thinktank.

Większość naszych ekspertów podziela przekonanie, że nowy rząd będzie w dość trudnej sytuacji związanej z bezpieczeństwem Polski na arenie międzynarodowej, a po drugie kampania wyborcza sprzyja składaniu obietnic. Wyzwania, które wskazujemy w raporcie są jednak obiektywne i nie znikną: demografia, rozwój gospodarczy czy rola Polski w UE. Nasz raport stanowi mapę najważniejszych wyzwań, które staną przed nową ekipą rządową - powiedział Paweł Rabiej z Ośrodka Dialogu i Analiz Thinktank, który przygotował raport "Wyzwania dla nowego rządu".

Bez gotowych postulatów

Jak dodał, intencją powstania raportu jest chęć skłonienia polityków do dyskusji nad przedstawionymi wyzwaniami, "aby nie zniknęły one z horyzontu ich zainteresowania, niezależnie do jakich rozwiązań doprowadzi ta dyskusja".

Z kolei dr Małgorzata Bonikowska ze współtworzącego raport Centrum Stosunków Międzynarodowych zaznaczyła, że nie zawiera on gotowych do wprowadzenia postulatów, lecz punkty, do których powinien odnieść się nowy rząd w pierwszym roku lub dwóch latach urzędowania.

Szczegółowe metody realizacji tych punktów zależą od partii politycznych, i pewnie będą odmienne. Najważniejsze jest to, żeby rozwiązania szły w kierunku podjęcia tych najważniejszych wyzwań - mówiła Bonikowska.

25 postulatów

Jak wyjaśnił Rabiej, raport powstał w ramach projektu Re-Start - kilkumiesięcznej pracy i dyskusji ok. 150 ekspertów z różnych dziedzin. Raport zawiera 25 postulatów w czterech kluczowych obszarach: polityki międzynarodowej, gospodarki, polityki społecznej i reformy administracji.

W dziedzinie polityki zagranicznej autorzy raportu Re-Start postulują m.in. wypracowanie balansu między budową własnych, a oparciem się na zewnętrznych filarach bezpieczeństwa; opracowanie wizji członkostwa Polski w UE, priorytetowe traktowanie kształtu Transatlantyckiej Umowy Handlowo-Inwestycyjnej i rewizję założeń Partnerstwa Wschodniego.

Ponadto, zdaniem autorów, przyszła ekipa rządowa powinna poszukać dla Polski nowych potencjałów rozwojowych poza znajdująca się w kłopotach gospodarczych UE i pogłębić analizę sytuacji międzynarodowej z punktu widzenia narodowych interesów.

Z kolei priorytetami gospodarczymi nowego rządu, według raportu, powinna być diagnoza i wyznaczenie jasno określonych celów polityki gospodarczej, wywołanie nowej fali przedsiębiorczości i wolności gospodarczej, obniżanie progu wchodzenia na rynek dla nowych firm, pogodzenie ucywilizowania i elastyczności rynku pracy, konsolidacja najbardziej rozwiniętych firm, zwiększanie eksportu. Eksperci zwrócili też uwagę na konieczność likwidacji przywilejów niektórych grup w gospodarce i budowy silnych polskich marek.

Administracja i polityka społeczna

Raport Re-Start prezentuje również szereg kwestii wymagających poprawy w działaniu administracji państwowej. Należą do nich przede wszystkim: zwiększenie efektywności, poprawę "sterowalności" administracji, poprawę wizerunku, prestiżu i budowę etosu urzędników; budowa partnerstwa w relacjach z biznesem, wprowadzenie polityki bazującej na faktach, poszerzenie dostępu obywateli do danych gromadzonych przez państwo oraz dookreślenie roli i zadań poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego.

Wyzwaniami w szeroko pojmowanej dziedzinie polityki społecznej, na które wskazują autorzy raportu, dotyczą m.in. edukacji - weryfikacji jej całościowej wizji, dostosowania do zmian pokoleniowo technologicznych, czy zastanowienie się nad systemem oceny uczelni wyższych.

W obszarze zdrowia publicznego, postulują natomiast wzmocnienie profilaktyki i ograniczenie zakresu czynności wykonywanych przez lekarzy, na rzecz zwiększenia roli pozostałego personelu.

Wśród innych wyzwań społeczno-politycznych, autorzy wskazali też zbudowanie tożsamości Polaków, uproszczenie prawa i sposobów komunikacji ze społeczeństwem, a także skoncentrowani się na zachowaniu korzystnej struktury demograficznej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: oto najważniejsze wyzwania nowego rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!