Eksperci: oto najpopularniejsze tematy kampanii wyborczej

Eksperci: oto najpopularniejsze tematy kampanii wyborczej
Według ekspertów PiS, przekonując, że uchodźcy to problem Europy nie Polski. Fot. youtube.com

Kwestia przyjmowania uchodźców, powrotu do wcześniejszego wieku emerytalnego, pójście 6-latków do szkół i hasło odbudowy państwa - to zdaniem politologów tematy, które będą osią dalszej kampanii wyborczej. Zdaniem ekspertów póki co narzuca je głównie PiS.

Zdaniem politologa z Uniwersytetu Warszawskiego dr. Olgierda Annusewicza należy się spodziewać, że "bazowym" tematem narzucanym przez PiS będzie kwestia "odbudowy państwa", która pojawiała się już w trakcie kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy oraz podczas podróży i kolejnych wystąpień kandydatki na premiera Beaty Szydło.

Kluczowy motyw kampanii PiS

PiS przestał już wprost mówić, że jest źle. Mówi za to o chęci odbudowania, przywrócenia, naprawienia - w domyśle sugerując, że jest fatalnie - powiedział ekspert.

Jego zdaniem "to będzie stały, kluczowy motyw tej kampanii po stronie PiS, co było widać również na sobotniej konwencji wyborczej tej partii".

W jego opinii zmiana i odbudowa proponowana przez PiS ma być rozumiana także jako np. próba niwelowania różnic w dystrybuowaniu dóbr w społeczeństwie.

W tej sytuacji próba udowadniania, że "nie jest fatalnie" przez PO - która "ma rząd i dzięki temu niewspółmierne możliwości komunikacyjne" - może "spotkać się z porażką" - dodał ekspert.

Przy grze na obrazki jedni pokażą biedne dziecko obgryzające z głodu paznokcie, które jeszcze w dodatku zmusza się do pójścia do szkoły w wieku lat 6; drudzy - wymuskanych menadżerów w dobrych ubraniach i nowoczesnych fabrykach. Obrazek dziecka będzie bardziej emocjonalny i taki spór PO przegra - uznał Annusewicz.

Zaskakujące deklaracje

Politolog zaznaczył, że propozycje premier Kopacz z sobotniej konwencji były z pewnością próbą ucieczki do przodu. Szefowa rządu zapowiedziała wtedy m.in. likwidację składek na ZUS i NFZ oraz tzw. "umów śmieciowych"; wprowadzenie jednolitej 10 proc. stawki podatku PIT i minimalnej płacy godzinowej nie mniejszej niż 12 zł.

Zdaniem eksperta tak "rewolucyjne" deklaracje premier mogły zaskoczyć, ale - jak zaznaczył - PO będzie musiała poradzić sobie m.in. z zarzutem, że postulaty te pojawiają się tuż przed wyborami.

Można się domyślać i wnioskować z dotychczasowych argumentów polityków PO, że w odpowiedzi będzie podnoszona przez nich kwestia np. odpowiedzialności za finanse państwa, ale też doświadczenia ośmiu lat rządów, wiedzy o stanie państwa, a więc również jego brakach - ocenił.

Powrót do poprzedniego wieku emerytalnego.

Dodał, że w jego opinii jednym z wiodących wątków kampanii będzie też powrót do poprzedniego wieku emerytalnego.

To temat samograj, pytanie w stylu: czy chcieliby państwo dostać ode mnie 100 zł albo dodatkowe dwa tygodnie urlopu. W odpowiedzi PO na pewno będzie pojawiała się wspomniana kwestia odpowiedzialności. Pytanie tylko, jak na nią zareaguje społeczeństwo - mówił politolog.

Kolejnym tematem, który zdaniem eksperta z UW podejmie PiS, będzie obowiązek szkolny 6-latków, bo jest to temat m.in. budzący emocje.

Zapewne podnoszone będzie np. to, że szkoły są nieprzygotowane na przyjęcie 6-latków i że PO nie szanuje obywateli, czyli jest "obywatelska tylko z nazwy" - zaznaczył ekspert.

W jego opinii partia rządząca stoi w związku z tym "przed dużym wyzwaniem, by pokazać co jej się przez ostatnie 8 lat udało zrobić".

Będę lansował niepopularną może tezę, że udało się zrobić sporo: wprowadzić bezpłatne podręczniki dla najmłodszych uczniów, roczne urlopy macierzyńskie, karty dużej rodziny. Bez względu na to, czy było to wykonane za pieniądze z UE czy nie, i czy można było więcej, PO ma sporo rzeczy na koncie, którymi może się pochwalić - przekonywał.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: oto najpopularniejsze tematy kampanii wyborczej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!