Dzień Flagi: Czym różni się flaga państwowa od barw narodowych?

Dzień Flagi: Czym różni się flaga państwowa od barw narodowych?

• Miłość do barw narodowych powinna wyrażać się w prezentowaniu ich zgodnie z tradycją i honorem - mówi szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

• MSWiA wydało poradnik "Biało-Czerwona", który zawiera wskazówki, jak właściwie prezentować m.in. polską flagę w przestrzeni publicznej.

• Publikacja została rozesłana m.in. do najważniejszych bibliotek w Polsce, do ministerstw i głównych urzędów.

•  Autor wyjaśnia, na przykład kibicom, że nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają na zawody sportowe można umieszczać na barwach narodowych, ale nie flagach państwowych Polski.

 

"Miłość do barw narodowych powinna wyrażać się w prezentowaniu ich zgodnie z tradycją i honorem. Dlatego moim pragnieniem jest, aby poradnik "Biało-Czerwona" trafił do jak najszerszej grupy osób - podkreślił minister Błaszczak.

- Nas, Polaków wyróżnia bardzo silne poczucie tożsamości narodowej. Jesteśmy mocno przywiązani do hymnu i do biało-czerwonych barw. Oznaczają one dla nas dumę i wolność. Flaga jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszenia i radości - dodał minister.

- Biel i czerwień towarzyszy emocjom polskich kibiców i triumfalnym gestom naszych zawodników. W ten sposób wyrażamy nasze uczucia. Biało-Czerwona łączy nas wszystkich - podkreślił.

Publikacja "Biało-Czerwona" została opracowana dla uczczenia 90. rocznicy wydania przez ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja Składkowskiego okólnika, w którym ogłoszono pieśń "Jeszcze Polska nie zginęła" z 1797 r. hymnem Polski.

Autorem poradnika jest Alfred Znamierowski, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Autor wyjaśnia, na przykład kibicom, że nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają na zawody sportowe można umieszczać na barwach narodowych, ale nie flagach państwowych Polski.

Jak podkreśla resort, powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, jednak zgodnie z zasadami powinny to być barwy narodowe, a nie flaga państwowa - ta ma proporcje 5:8.

Poradnik "Biało-Czerwona" jest dostępny na stronie internetowej MSWiA.

Resort zorganizował również kampanię społeczną po hasłem "Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe". W jej ramach zrealizowany został 30 sekundowy spot filmowy z udziałem dzieci, który ma zachęcić do traktowania barw narodowych z szacunkiem.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!