XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dyplomacja państw Wyszehradu jest widoczna na świecie

Dyplomacja państw Wyszehradu jest widoczna na świecie
Według raportu PISM Grupa Wyszehradzka może stać się mechanizmem pomocnym w niwelowaniu przeszkód i wzmacniającym relacje z nowymi mocarstwami. (fot.:wikipedia.org/CC)

Koncentracja polityki zagranicznej państw Grupy Wyszehradzkiej na UE doprowadziła do ograniczenia uwagi wobec innych regionów świata, ale dziś kraje V4 coraz aktywniej działają poza Europą, wzmacniają m.in. współpracę z Chinami, Indiami, Brazylią i RPA - wskazuje raport PISM.

Problemy, które napotykają w tych regionach państwa V4, Polska, Czechy, Słowacja oraz Węgry mogłyby rozwiązywać wspólnie - sugeruje raport ogłoszony we wtorek (22 marca).

Zauważa też, że poziom wymiany handlowej w porównaniu z potencjałem nie jest zbyt wysoki. Wyjątkiem są Chiny, które od lat notują dużą nadwyżkę w bilansie handlowym z Europą Środkową.

Ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Patryk Kugiel zasugerował, że współpraca z Chinami, Indiami, Brazylią i RPA (czyli BICS) powinna zostać wpisana w program prezydencji Grupy Wyszehradzkiej. Jego zdaniem, aby ułatwić współpracę, można by im także np. zaproponować spotkania ze wszystkimi członkami Grupy w formacie V4+.

Kugiel mówił również o koncepcji "domów wyszehradzkich", czyli niejako ambasad regionu, które promowałyby Europę Środkową zarówno gospodarczo, jak i turystycznie, a jednocześnie zwiększyłyby dyplomatyczną obecność Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier w krajach docelowych.

Przeczytaj: Waszczykowski o politycznym wyroku w Rosji

Wiceszef chińskiej ambasady w Warszawie Lin Jian przypomniał, że kraje Europy Środkowej już są przedmiotem zainteresowania Chin, a Grupa Wyszehradzka to według niego bardzo znaczący region. Wskazał, że istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze Pekinu z Warszawą, Pragą i Budapesztem, są też połączenia kolejowe.

Pierwszy sekretarz ambasady Indii w Warszawie A.S. Takhi zauważył tymczasem, że z perspektywy Delhi konieczne jest określenie, czy pogłębia się współpracę dwustronną, czy też regionalną.

Jak zauważył Zbigniew Krużyński z MSZ, kraje V4 dziś nadal rywalizują między sobą o rynki i inwestycje.

Według raportu PISM Grupa Wyszehradzka może stać się mechanizmem pomocnym w niwelowaniu tych przeszkód i wzmacniającym relacje z nowymi mocarstwami, jeśli kraje Grupy będą potrafiły nie tylko konkurować, ale także współpracować.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Dyplomacja państw Wyszehradu jest widoczna na świecie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!