XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

"Dwukrotnie zwiększymy program Patriotyzm Jutra”. Co dalej z PISF? Sellin odpowiada

"Dwukrotnie zwiększymy program Patriotyzm Jutra”. Co dalej z PISF? Sellin odpowiada
"Musimy zbudować Muzeum Historii Polski, mamy ambicje, żeby ono powstało do 2018 roku - mówi wiceminister kultury (fot. mat. pras)

- Na szeroko pojętą kulturę mamy zagwarantowane prawie pół miliarda euro w najbliższej perspektywie budżetowej UE, więc będziemy się starali na wyższy poziom podnieść polskie instytucje, które zajmują się kulturą – mówi Parlamentarny.pl Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdradza nam też swoje plany na nowym stanowisku i mówi o przyszłości Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).

Dołączył pan do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako sekretarz stanu. Czy już wiadomo, jakimi kwestiami będzie się pan zajmował w resorcie?

Będę zajmował się przede wszystkim polityką historyczną, polityką pamięci. To jest sprawa niezwykle istotna dla mojego środowiska politycznego. Uważamy, że od dobrze prowadzonej polityki historycznej i pokazywania naszej narracji o znaczeniu Polski i Polaków w dziejach, w dużej mierze zależy pozycja Polski na arenie międzynarodowej. To jest jeden z elementów budowania pozycji kraju na arenie międzynarodowej.

Jakich zmian możemy więc oczekiwać w kwestii polityki historycznej?

Jest dużo wyzwań, które stoją przed nami. Wyzwań na przykład instytucjonalnych. Mamy sporo zaległości, jeśli chodzi o instytucje, które w sposób systemowy budują politykę pamięci, politykę historyczną. Musimy zbudować Muzeum Historii Polski, mamy ambicje, żeby ono powstało do 2018 roku, nowe Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Westerplatte. Chcemy, żeby to ostatnie miejsce było atrakcyjne i opowiadało o chwale polskiego oręża. Sporo jest instytucji do dokończenia czy też zbudowania.

Chcę też zaproponować rządowi wieloletni program pt. „Niepodległa 2018”. W setną rocznicę odzyskania niepodległości, w miarę możności, mielibyśmy atrakcyjny program nie tylko na 11 listopada, ale na cały 2018 rok. Odbywałyby się różnego rodzaju wydarzenia, otwieranie instytucji, eventy uliczne o charakterze patriotycznym, uroczystości, spotkania, konferencje, itd. Byłby to program radości z faktu odzyskania niepodległości 100 lat wcześniej.

Poza tym podlega mi departament współpracy z zagranicą, departament funduszy europejskich. Na szeroko pojętą kulturę mamy zagwarantowane prawie pół miliarda euro w najbliższej perspektywie budżetowej, więc będziemy się starali na wyższy poziom podnieść polskie instytucje, które zajmują się kulturą i zaprogramować ciekawe wydarzenia. Musimy dobrze wykorzystać te pieniądze.

Czy na wsparcie będą mogły liczyć też samorządy, które także mają pod swoją opieką liczne instytucje kulturalne?

Mamy kilkadziesiąt, jeśli nie ponad 100 instytucji współprowadzonych z samorządem, więc siłą rzeczy wspieramy i będziemy wspierać samorządy. Dajemy pieniądze, pomagamy w realizowaniu ambitnych programów kulturowych w instytucjach samorządowych zarówno szczebla wojewódzkiego, jak i miejskiego, a zdarza się nawet, że i powiatowego. To jest oczywiste.

Po drugie mamy bardzo rozbudowany program grantowy, do którego mogą występować różne instytucje kultury samorządowej, można otrzymać pieniądze na różne wydarzenia o charakterze kulturalnym czy artystycznym. To oczywiście też będziemy rozbudowywać.

Podjęliśmy na przykład decyzję, żeby dwukrotnie zwiększyć środki na program „Patriotyzm Jutra”, do którego sięgają często różne stowarzyszenia, na ogół ludzi młodych, którzy planują bardzo ciekawe wydarzenia, eventy związane z szeroko rozumianą wrażliwością patriotyczną. Ale też mamy szeroko rozbudowany program grantowy na dzieła artystyczne, wydarzenia artystyczne, różnego rodzaju przedstawienia.

Czy jako wiceminister kultury będzie planował pan zmiany kadrowe? Pytam głównie o muzea i Polski Instytut Sztuki Filmowej, którym od początku kierowała Agnieszka Odorowicz, a od niedawna robi to Magdalena Sroka, była wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta?

Zmiany kadrowe często wynikają z natury rzeczy, bo mijają kadencje dyrektorów i wtedy trzeba się zastanowić nad odnowieniem tej kadencji albo nad zmianą. To oczywiście się w sposób rutynowy czyni. Natomiast jeśli chodzi o prawidłowe działanie konkretnych instytucji, to mamy prawo do pewnego namysłu, przeprowadzenia pewnego audytu.

Jeśli pyta pani konkretnie o Polski Instytut Sztuki Filmowej, to uważam, że jest dobry moment na dyskusje na temat działania Instytutu. W tym roku obchodzimy 10. rocznicę jego powstania. Będziemy na pewno dyskutować, czy wszystko działa prawidłowo, czy są jakieś rzeczy do zmiany, może też ustawowe. Będziemy przyglądać się tej instytucji, niezwykle oczywiście potrzebnej, pożytecznej. Kino polskie mocno się odrodziło dzięki systemowemu rozwiązaniu, jakim była uchwalona 10 lat temu ustawa, która m.in. powołała Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: "Dwukrotnie zwiększymy program Patriotyzm Jutra”. Co dalej z PISF? Sellin odpowiada

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!