XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Duda: przyszłość europejskiego wymiaru sprawiedliwości ma ogromne znaczenie

Duda: przyszłość europejskiego wymiaru sprawiedliwości ma ogromne znaczenie
Zgromadzenie ogólne ENCJ obraduje w Warszawie (fot.prezydent.gov.pl)

Przyszłość europejskiego wymiaru sprawiedliwości ma ogromne znaczenie w dzisiejszej Europie, dotykanej niebezpieczeństwami i kryzysami - podkreślił prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ).

Zgromadzenie ogólne ENCJ obraduje w Warszawie. Głównym tematem spotkania jest przyszłość wymiaru sprawiedliwości w Europie.

Prezydent podkreślił, że tegoroczny temat obrad ENCJ jest niezwykle istotny. "Przyszłość europejskiego wymiaru sprawiedliwości, poprzez spojrzenie w nią na dziesięciolecia, ma w dzisiejszej, zmieniającej się Europie - dotykanej pewnymi niebezpieczeństwami i kryzysami - ogromne znaczenie" - mówił Duda podczas spotkania w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Duda powiedział, że o tych niebezpieczeństwach i wyzwaniach rozmawiał w czwartek także z wysoką przedstawicielką UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federiką Mogherini.

Podkreślił też, że zasady państwa i rządów prawa, legalizmu, prawa do sądu oraz do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy, mają w Europie podstawowe znaczenie. "Ma to ogromne znaczenie także dla budowy demokratycznych społeczeństw, które będą mogły żyć w bezpieczeństwie, pokoju i poczuciu sprawiedliwości" - powiedział Duda.

Sędziowie powinni być niezawiśli i niezależni

"Zgadzam się ze słowami, że sędziowie powinni być niezawiśli i niezależni (...) Niezawisłość i niezależność to poza czynnikami czysto prawnymi, które te elementy powinny gwarantować, również i kwestia cech wewnętrznych, osobowościowych, osobistych, które posiada kandydat na sędziego" - powiedział Duda.

"To umiejętność nieulegania naciskom, nie tylko tym ze strony władz państwowych, ale także ze strony mediów i środowiska, jak i przełożonych. Poza kwestią regulacji prawnych, które powinny te możliwości oddziaływania oczywiście jak najbardziej ograniczać, konieczne są również także cechy, predyspozycje osobowościowe" - mówił prezydent.

"Państwo jako ogromnie doświadczeni sędziowie, którzy wiele tysięcy spraw w życiu analizowali osobiście, i widzieli ludzi, którzy przed sądem stają, wiecie doskonale o tym, że litera prawa to jedna strona, ale jest także ogromnie ważna kwestia oceny każdej sytuacji z punktu widzenia czegoś, co nazywa się doświadczeniem życiowym" - zwrócił się Duda do przedstawicieli ENCJ.

Przewodniczący Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Geoffrey Vos mówił m.in. o niezależności sędziowskiej. "Jeżeli sędziowie nie będą niezależnie wydawali swoich decyzji, to wówczas obywatele stracą zaufanie, że sprawy, w których wydawane są wyroki, są pozbawione niewłaściwych wpływów ze strony władzy wykonawczej i ustawodawczej, zachwiana może zostać niezależność sędziowska" - powiedział Vos.

Podkreślił, że zarówno sędziowie, jak rady sądownicze powinny być zaangażowane w proces reform systemu sądownictwa oraz że sędziowie powinni być zawsze mianowani w oparciu o ich kompetencje.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa

Europejska Sieć Rad Sądownictwa powstała w 2004 r. w Rzymie. Zrzesza rady sądownictwa oraz niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej instytucje działające na rzecz niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów w krajach UE. Przedstawiciele takich instytucji z krajów ubiegających się o członkostwo w UE mają status obserwatorów.

Głównymi celami ENCJ są: współpraca rad sądownictwa oraz sędziów z państw członkowskich UE i państw starających się o akcesję do Unii, wymiana doświadczeń dotyczących organizacji sądownictwa oraz funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przekazywanie specjalistycznej wiedzy, doświadczeń i propozycji m.in. instytucjom UE.

Polska Krajowa Rada Sądownictwa jest członkiem założycielem ENCJ. Wchodzi także w skład Komitetu Sterującego zarządzającego ENCJ między posiedzeniami Zgromadzenia Ogólnego. Członkowie KRS kilkakrotnie byli wybierani do organów zarządzających Sieci: w latach 2008-2010 sędzia Sądu Najwyższego Teresa Flemming-Kulesza wchodziła w skład trzyosobowej Rady Wykonawczej, a od 2012 roku sędzia SN Katarzyna Gonera reprezentuje KRS w Komitecie Sterującym i od 2014 roku zasiada w Radzie Wykonawczej, której skład został poszerzony do siedmiu osób.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duda: przyszłość europejskiego wymiaru sprawiedliwości ma ogromne znaczenie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!