Druzgocąca kontrola NIK muzeów samorządowych. "Należałoby rozważyć pomoc finansową Ministerstwa Kultury"

Druzgocąca kontrola NIK muzeów samorządowych. "Należałoby rozważyć pomoc finansową Ministerstwa Kultury"
Badanie sytuacji muzeów dotyczyło lat 2012-2014 (fot. flickr.com, licencja: CC BY-ND 2.0)

Kontrolerzy NIK wytykają samorządom m.in. złe ewidencjonowanie i zabezpieczenie muzealiów, a także brak planów ich ewakuacji.

Przegląd muzeów samorządowych NIK poprzedziła kontrola dotycząca ochrony i udostępniania zasobów w muzeach państwowych, którą Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w latach 2006-2008.

– Następnie w trakcie kontroli doraźnej w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, potwierdziły się nasze obawy co do zabezpieczenia muzealiów w placówkach samorządowych – mówi dyrektor delegatury NIK w Kielcach Grzegorz Walendzik.

NIK zdecydowała wówczas o kontroli placówek samorządowych, którą zrealizowano w III i IV kwartale 2014 r. w 22 jednostkach. Było to 11 muzeów oraz 11 samorządów, które są organizatorami tych muzeów. Badanie dotyczyło lat 2012-2014.

Nieprawidłowości są wszędzie

- Nieprawidłowości spotkaliśmy we wszystkich skontrolowanych muzeach. Nie znalazło się chociażby jedno muzeum, które pod każdym względem uzyskałoby pozytywną ocenę – podkreśla Mirosław Woźniak z kieleckiej delegatury NIK. - Negatywnie oceniamy ewidencjonowanie zbiorów i zabezpieczenie obiektów, dbałość o ich stan, również z punktu widzenia prawa budowlanego, a także prowadzenie bieżącej działalności muzeów.

NIK stwierdza, że w dziesięciu muzeach ewidencjonowano zabytki niezgodnie z przepisami odpowiedniego rozporządzenia. W dziewięciu placówkach nieprawidłowo przeprowadzono inwentaryzację zbiorów. Większość muzeów nie przestrzegało przepisów rozporządzenia w sprawie przenoszenia muzealiów w przypadku udostępnianiu muzealiów poza teren muzeum.

- To bardzo ważne, bo muzealia niezakatalogowane mogą być wywiezione z muzeum i sprzedane bez żadnej kontroli – zaznacza Grzegorz Walendzik.

Skontrolowane przez NIK muzea były nieprawidłowo zabezpieczone przed pożarem, nie zapewniono dla części zabytków zgromadzonych w magazynach właściwego stanu ich zachowania i bezpieczeństwa.

W przypadku blisko połowy muzeów nie opracowano planu ochrony muzeum oraz nie opracowano, bądź nie aktualizowano planu ewakuacji zbiorów (pięć muzeów – 45%). Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego nie aktualizowały cztery muzea (36%), a jedno muzeum nie posiadało takiej instrukcji.

Izba wytyka ponadto nierzetelne dane dotyczące liczby muzealiów i zabytków - zaledwie trzy sprawdzone muzea przekazały GUS poprawne dane dotyczące liczby obiektów w rocznych sprawozdaniach. Brakuje kart ewidencyjnych przedmiotów (1711 w ośmiu muzeach), ich wpisów do inwentarza (cztery muzea), a także identyfikacji wizualnych obiektów (59 proc.).

Przeczytaj dalszą część artykułu na portalsamorządowy.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!