XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dotkliwe kary za wypalanie traw

Dotkliwe kary za wypalanie traw
Za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, trzcinowisk lub szuwarów oraz podpalenia lasów grożą poważne sankcje (fot. MSWiA)

• Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2015 roku, to 31 247 000 złotych.
• Za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, trzcinowisk lub szuwarów oraz podpalenia lasów grożą poważne sankcje.
• Do walki ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się Unia Europejska. Dopuszczającym się tego procederu UE może nawet cofnąć dopłaty.

Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2015 roku, to 31 247 000 złotych. Za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, trzcinowisk lub szuwarów oraz podpalenia lasów grożą poważne sankcje.

– Od kary aresztu lub grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł. Wywołanie pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu osób przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10 – ostrzega Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie.

Wystarczyło kilka pogodnych dni bez deszczu, a nad łąkami i zaroślami zaczęły pojawiać się dymy z pożarów wzniecanych celowo dla wypalenia zeszłorocznych traw. Często są one przyczyną pożarów lasu. Do groźnego zdarzenia doszło 19 marca w Nadleśnictwie Baligród. Paliła się łąka w pobliżu drogi powiatowej Wola Matiaszowa – Bereżnica. Szczęśliwie pożar nie zagroził pobliskiemu stanowisku bobrów.

Strażacy i leśnicy są zdeterminowani. Rozpoczęli ogólnopolską akcję profilaktyczną pn.: Stop pożarom traw. W okresie, kiedy dochodzi do nich najczęściej, prowadzone będą wzmożone patrole. Wszyscy użytkownicy lasu muszą się stosować do instrukcji i zakazów wydanych przez Służbę Leśną. Nieposłusznym grożą surowe kary.

Palący problem

Z informacji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2015 roku spośród prawie 185 tys. pożarów odnotowanych w Polsce blisko 82,3 tys., ok. 45 proc. wszystkich pożarów, to skutek wypalania traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ich liczba wciąż rośnie (w 2013 roku powstało 39 855 pożarów). W 2015 w roku w 82 802 pożarach spłonęło 42 703 ha traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

– Dlatego Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wspólnie z Lasami Państwowymi rozpoczęły pierwszą na tak dużą skalę, bo ogólnokrajową, akcję profilaktyczną, która ma zwrócić uwagę na ogrom zagrożeń dla ludzkiego zdrowia i życia, jakie niesie brak rozwagi, głupoty wręcz osób dopuszczających się niedozwolonego wypalania traw – mówił, otwierając konferencję prasową zorganizowaną przez KG PSP oraz lasy Państwowe 22 marca br., st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP.

– Aby nie dopuścić do zagrożenia, leśnicy zakładają pasy przeciwpożarowe oddzielające lasy od dróg, torów kolejowych czy zakładów przemysłowych. Od wielu też lat – tam, gdzie pozwalają na to warunki przyrodnicze – trwa przebudowa drzewostanów iglastych na liściaste, bardziej odporne na pożary – powiedział Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Czytaj cały artykuł tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dotkliwe kary za wypalanie traw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!