XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Do konsultacji trafiła nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami

Do konsultacji trafiła nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował wynikające z obowiązującej ustawy o gospodarce nieruchomościami zasady zwrotu nieruchomości (fot. mat. Sejm RP)

Właściciel bądź spadkobierca będzie mógł żądać zwrotu udziału z wywłaszczonej nieruchomości - przewiduje projekt noweli ustawy o gospodarce nieruchomościami, który w piątek (3.11) trafił do konsultacji. Projekt ogranicza w czasie możliwość dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

• Projekt noweli ustawy o gospodarce nieruchomościami został przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

• - Ograniczenie w czasie możliwości domagania się zwrotu nieruchomości ma wzmacniać stabilność procesu inwestycyjno-budowlanego, podobnie jak inne zmiany w tym zakresie, które proponujemy w tzw. ustawie inwestycyjnej w odniesieniu do pozwolenia na budowę - powiedział wiceminister w resorcie infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

• - Zmiany dotyczące możliwości żądania zwrotu udziału w nieruchomości naprawiają niekonstytucyjność obecnych regulacji, które ograniczały uprawnienia byłych właścicieli - dodał Żuchowski.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wynikająca z obowiązującej ustawy o gospodarce nieruchomościami zasada zwrotu nieruchomości w zakresie, w jakim uzależnia przewidziane w nim żądanie poprzedniego współwłaściciela wywłaszczonej nieruchomości lub jego spadkobierców od zgody pozostałych poprzednich współwłaścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców, jest niezgodna z Konstytucją.

Zgodnie z projektem ustawy każdemu poprzedniemu właścicielowi bądź jego spadkobiercy zostanie przyznane uprawnienie żądania zwrotu udziału w wywłaszczonej nieruchomości. W sytuacji, gdy z wnioskiem o zwrot udziału nie wystąpiły wszystkie osoby, które są do tego uprawnione, starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej będzie zobowiązany do poinformowania ich o możliwości przyłączenia się do żądania zwrotu udziału.

Zgodnie z projektem ustawy przyłączenie się przez pozostałych współwłaścicieli bądź ich spadkobierców do postępowania restytucyjnego będzie możliwe jedynie w wyznaczonym terminie. Na złożenie wniosku o zwrot udziału w wywłaszczonej nieruchomości będą trzy miesiące.

W obowiązującym porządku prawnym wygaśnięcie roszczenia o zwrot wywłaszczonej nieruchomościami przewiduje się wyłącznie w przypadku niezłożenia przez poprzedniego właściciela nieruchomości lub jego spadkobiercy w terminie 3 miesięcy wniosku o zwrot wywłaszczonej nieruchomości lub jej części.

Jednakże w przypadku, gdy nie powiadomiono poprzedniego właściciela nieruchomości lub jego spadkobierców o zamiarze użycia wywłaszczonej nieruchomości lub jej części uprawnienie do żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości nie wygasa.

Projekt przewiduje, że ograniczenie w czasie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości zamknie okres niepewności co do sytuacji prawnej zainteresowanych stron. Zaproponowano, aby po upływie 20 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, obecne przepisy nie miały zastosowania. Zdaniem MIB powinno to umożliwić przeznaczenie nieruchomości na inny cel, niż określony w decyzji o wywłaszczeniu.

Obecnie uprawnienie poprzedniego właściciela do zwrotu nieruchomości może powstać odpowiednio po 7 lub 10 latach od jej wywłaszczenia. Termin dwudziestoletni uwzględnia okres powstania uprawnienia do zwrotu i 10-letni okres na realizację tego uprawnienia. Dziesięcioletni okres dochodzenia uprawnień do zwrotu jest zgodny z terminem przedawnienia roszczeń wynikającym z przepisów Kodeksu cywilnego. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do konsultacji trafiła nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!