REKLAMA

Debata w sprawie Trybunału Konstytucyjnego: PiS rekomenduje prace nad wszystkimi projektami

  • Autor: PAP
  • 09 czerwca 2016 16:49
Debata w sprawie Trybunału Konstytucyjnego: PiS rekomenduje prace nad wszystkimi projektami Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego trwa już od kilku miesięcy. Czy wreszcie doczeka się zakończenia? (www.ms.gov.pl)

• Bazując na rozwiązaniach zawartych w zgłoszonych projektach, należy pracować nad wypracowaniem optymalnej, kompromisowej regulacji – stwierdził Bartłomiej Wróblewski z PiS.
• Poseł PiS dostrzegł w projekcie KOD propozycje "godne rozważenia", a projekt PSL uznał za „ciekawy”.
• Zdaniem ludowców ich projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno strony rządowej, jak i opozycji.

Klub Prawa i Sprawiedliwości poprze dalsze prace nad wszystkimi projektami w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, zarówno nad projektem swego autorstwa oraz nad obywatelskim projektem KOD, jak i propozycją nowelizacji zgłoszoną przez PSL - zapowiedział Bartłomiej Wróblewski (PiS).

W czwartek (9.06)w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie trzech projektów odnoszących się do Trybunału Konstytucyjnego. W debacie nad projektami przewidziano 10-minutowe wystąpienia przedstawicieli klubów.

Jako pierwszy w debacie - w imieniu PiS - głos zabrał poseł Wróblewski.

- Dobrze, że istnieje zgoda wykraczająca poza jedno środowisko polityczne, dotycząca konieczności dokonania zmian przepisów regulujących funkcjonowanie TK. Istnieje także zgoda, że zmiany takie muszą być zgodne z konstytucją, bazować na dialogu społecznym i mieć charakter kompromisowy - zaznaczył.

- Dostrzegamy konstruktywną wartość nie tylko własnego projektu, ale także części rozwiązań zaproponowanych w dwóch pozostałych projektach - powiedział.

Według Wróblewskiego "w sprawach, które przez długi czas budzą tak wiele emocji politycznych, destrukcyjne wydaje się podejście: wszystko, albo nic".

- Dlatego uważamy, że bazując na rozwiązaniach zawartych w zgłoszonych projektach, należy pracować nad wypracowaniem optymalnej, kompromisowej regulacji - podkreślił.

Jak zapewnił - z tego powodu - jego klub poprze dalsze prace legislacyjne w Sejmie nad wszystkimi omawianymi projektami.

W odniesieniu do projektu KOD wskazał, że choć "nie wydaje się", by przyczynił się on do szybkiego rozwiązania sporu wokół TK, to część z jego propozycji "jest godnych rozważenia". Projekt nowelizacji ustawy o TK zgłoszony przez PSL - jak dodał - jest "ciekawy", choć niektóre jego zapisy mogą wymagać zmiany konstytucji. Z kolei projekt PiS jest - jak ocenił - "salomonowy", a niektóre z jego rozwiązań idą w tym samym kierunku, co w dwóch pozostałych projektach.

Do kompromisu nawoływał także Władysław Kosiniak – Kamysz, szef klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Chciałbym, aby poważnie potraktowano naszą ustawę, podobnie jak ustawę obywatelską. Proszę o rzetelną dyskusję w imię dobra, które jest dobrem najwyższym. W tym rozgardiaszu i chaosie potrzebujemy wspólnego wyjścia do przodu. Realna praca nad tymi projektami będzie świadectwem, że nie tylko słowa, ale także czyny mają znaczenie - mówił szef klubu ludowców.

Według niego projekt PSL wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno strony rządowej, jak i opozycji, i może uporządkować sytuację, bo - jak mówił - od kilku miesięcy mamy do czynienia z chaosem konstytucyjnym, który ogranicza możliwości rozwojowe Polski, może też się odbić w negatywny sposób na funduszach europejskich przyznawanych Polsce.

- Trzeba zakończyć spory i przyjąć ustawę kompromisową. Dialog jest możliwy, nie może się od niego uchylać ani strona rządowa, ani opozycja. Powinniśmy to zrobić sami, Komisja Europejska nie zrobi tego za nas. Mógłby to zrobić sam PiS, ale nie zrobił. To jest projekt tylko naszego ugrupowania, ale bierze pod uwagę propozycje zgłaszane przez wszystkie strony - zapewniał Kosiniak-Kamysz.

W projekcie noweli ustawy o TK autorstwa PSL zapisano, że sędziowie TK są wybierani przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Obecnie Sejm wybiera sędziów bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. PSL chce ponadto, by Sejm w określonych wypadkach otrzymał możliwość wnioskowania o ponowne rozpatrzenie ustawy przez Trybunał już po wyroku TK.

Projekt PSL głosi też, że "sześciu sędziów, co do których istnieje obecnie konflikt" - czyli trzech wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, od których prezydent Andrzej Duda nie odebrał ślubowania, oraz trzech sędziów wybranych w obecnej kadencji, przejdzie w stan spoczynku. Trzech nowych sędziów wybrano by według nowych zasad. Wskazano też, że sędziowie pełniliby swe funkcje do czasu wyboru następców.

- Aby uniknąć wątpliwości co do bezstronności sędziów proponujemy zasadę losowego wybierania sędziów - dodał Kosiniak-Kamysz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA