XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czy potrzebna jest nowa Konstytucja? Kaczyński chce dyskusji

Czy potrzebna jest nowa Konstytucja? Kaczyński chce dyskusji
Jarosław Kaczyński apeluje o debatę konstytucyjną. (fot. Paweł Kula sejm.gov.pl)

Lider PiS zaproponował refleksję nad Konstytucją RP. Paweł Kukiz popiera ten postulat i chce rozmawiać. Czy możemy się spodziewać zmian Ustawy Zasadniczej? Czy Polska będzie miała całkiem nową Konstytucję?

- W obecnym układzie sił parlamentarnych nie widzę możliwości uchwalenia nowej ustawy zasadniczej – mówi w rozmowie z Parlamentarny.pl dr. hab. Przemysław Czarnek. Konstytucjonalista jest wykładowcą na Katedrze Prawa Konstytucyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W myśl arytmetyki sejmowej, zmiana najwyższego aktu prawnego w Polsce wymaga większości 307 posłów. Proponujący zmianę Jarosław Kaczyński, przy sprzyjającym klubie opozycyjnym Kukiz’15, może liczyć na 277 posłów. Wiele zależy też od charakteru proponowanych zmian i tego, jak zachowają się posłowie opozycji.

Nasz rozmówca zwraca uwagę na zmiany mogące zajść w czasie trwania kadencji. Mogą one doprowadzić do innego układu sił.

Ocenić Ustawę Zasadniczą

- Konstytucja z 2 kwietnia 1997 roku, w mojej ocenie, jest odbierana pozytywnie – o recepcji i praktyce stosowania Ustawy Zasadniczej, mówi dr. hab. Czarnek.

W rozmowie z nami zaznacza również, że nim zaczniemy krytykować Konstytucję, trzeba spojrzeć na dobrze napisane w niej części. Zawiera ona regulacje kluczowe dla funkcjonowania współczesnych państw: inwokację, rozdział państwa od religii, prawa i obowiązki obywateli. Te rozdziały nie mogą budzić wątpliwości. W ocenie konstytucjonalisty, po okresie trudnych lat 90-siątych, Konstytucja była poprawnym uporządkowaniem prawa w Polsce.

Wady Konstytucji

- Jednym z kluczowych problemów tekstu z 2 kwietnia 1997 roku są niedociągnięcia w materii źródeł prawa w naszym kraju – zaznacza dr. hab. Czarnek. – Jest to szczególnie trudne w obecnej sytuacji Polski jako członka UE. Przypominam, że Konstytucję pisano nim przystąpiliśmy do Wspólnoty. To tworzy dzisiaj pewne trudności z prawem stanowionym w ramach UE, przez unijne instytucje.

Poza tą kwestią, konstytucjonalista podkreśla, że spór z lat pisania Ustawy Zasadniczej do dziś mocno odbija się na praktyce życia publicznego.

- Prawdą jest stwierdzenie Lecha Wałęsy, że pisano przepisy przeciwko niemu, ale wygrana Aleksandra Kwaśniewskiego, która była zaskoczeniem, wiele zmieniła – mówi nam ekspert. – Potem optykę Konstytucji zmieniono, by wspomóc pozycję prezydenta.

Efektem jest bardzo trudna współpraca, którą generuje Konstytucja, gdy prezydent i premier pochodzą z innych ośrodków politycznych. Mogliśmy to obserwować w latach prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

- Jednym z elementów, które wymagają namysłu jest forma rządów. Czy chcemy mieć w Polsce system prezydencki, czy gabinetowo-parlamentarny?

Konstytucjonaliści w 2016

Dr hab. Czarnek zaznacza, że środowisko naukowe w Polsce ma zamiar zająć się tematem Konstytucji na przyszłorocznej, czerwcowej konferencji, która odbędzie się w Zamościu. W dniach od 2 do 4 czerwca 2016 roku konstytucjonaliści będą rozmawiać o Konstytucji z uwzględnieniem pytania, czy należy ją zmienić, czy też napisać od nowa.

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czy potrzebna jest nowa Konstytucja? Kaczyński chce dyskusji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!