XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czabański: Serial i transmisja sportowa online z Polski także zagranicą

Czabański: Serial i transmisja sportowa online z Polski także zagranicą
Podczas podróży po krajach członkowskich UE będzie można korzystać z usług online jak w kraju zamieszkania. Problemy są np. z oglądaniem polskich transmisji z meczy siatkarzy (fot. FIVB)

• Podróżując po Europie będzie można obejrzeć ulubiony polski serial czy transmisję sportową.
• Rząd popiera projekt unijnego rozporządzenia zapewniającego posiadaczowi usług cyfrowych dostęp do nich, podczas tymczasowego pobytu w innym państwie członkowskim, ale z zastrzeżeniami.

Użytkownicy usług online uzyskują dostęp do usług i treści za pomocą urządzeń przenośnych, często jednak nie mogą tego robić podczas podróży po Europie, bo wyświetla się komunikat, że treść jest zablokowana w tym czy innym kraju i bez naruszenia praw autorskich nie da się do niej dotrzeć. Jest szansa, że wkrótce dotychczasowe ograniczenia terytorialne licencji na korzystanie z treści chronionych prawem autorskim, przestaną być tak restrykcyjne jak dotychczas.

- Taki jest cel projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zapewnienia możliwości  przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści, przedstawiony przez KE w grudniu 2015 r. Projekt rozporządzenia jest elementem wdrażania strategii jednolitego rynku cyfrowego UE – mówił Krzysztof Czabański, sekretarz stanu w Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na posiedzeniu Komisji ds. UE.

Nowe rozwiązania mają zapewnić abonentom, którzy wykupili dostęp do usług online na terenie Polski, ciągłość w dostępie do tych usług także podczas podróży na terenie UE.

Projekt od dawna budzi zainteresowanie wielu polskich środowisk, zwłaszcza dostawców usług cyfrowych. Ich obawy dotyczą zapowiadanych przez KE zmian w prawie autorskim, co daje możliwości podważenia zasady terytorialności prawa autorskiego.

- Podmioty z państw o mniejszym potencjale rynkowym, jak Polska, mogą mieć trudności w konkurowaniu z największymi graczami, zarówno producentami, jak i dostawcami treści. Większość krajowych usługodawców, np. usług wideo na żądanie (VOD - przyp. red.), nie jest zainteresowana ekspansją na inne kraje, adresują swoją ofertę tylko do polskiego odbiorcy – przyznaje wiceminister Czabański.

- Tymczasem celem rozporządzenia ma być zapewnienie konsumentom dostępu do usług cyfrowych, do których mają dostęp w swoim kraju, także podczas tymczasowego pobytu w innym państwie członkowskim, podczas wakacji czy podróży służbowych - dodaje Czabański.

Obecnie z uwagi na ograniczenia terytorialne licencji, dostęp ten jest zróżnicowany w zależności od rodzaju usługi. Największe trudności występują w przypadku treści audiowizualnych online oraz sportowych typu premium, a także niektórych serwisów muzycznych czy gier wideo.

KE zaproponowała rozwiązanie tego problemu nie podważając zasady terytorialności. Usługodawca będzie zobowiązany do zapewnienia dostępu tylko w okresie tymczasowego pobytu jego abonenta w innym państwie członkowskim.

Na potrzeby udzielonych licencji projekt przewiduje fikcję prawną, zgodnie z którą korzystanie z usługi i udostępnianie w jej ramach utworów, podczas pobytu za granicą, będzie uznawane jako korzystanie w państwie zamieszkania abonenta.

Przyjęta forma prawna zapewni bezpośrednie i jednolite stosowanie zasad we wszystkich państwach członkowskich.

- Według naszych przedsiębiorców mechanizm zasługuje na poparcie. Wątpliwości budzi m.in. niejednoznaczny sposób określania definicji czasowego przebywania w innym państwie członkowskim, definicji konsumenta, zasad weryfikacji abonentów. Dlatego w projektowanym stanowisku ministerstwo proponuje, by rząd wyraził ogólne poparcie dla projektu, zwracając uwagę na konieczność doprecyzowania przepisów - mówił Czabański.

Czytaj też: Nowe e-usługi.

- Rząd będzie miał na uwadze, by przepisy nie pozwalały najsilniejszym graczom na umacnianie pozycji rynkowej względem małych i średnich przedsiębiorców europejskich. By ponadgraniczny dostęp był możliwy tylko w sytuacjach krótkotrwałego pobytu, a nie służył do obchodzenia ograniczeń licencyjnych – zapewniał wiceminister Czabański.

- Rozporządzenie ma na celu ograniczenie barier w usługach online tak, by zaspakajać potrzeby użytkowników korzystających ze swobody przepływu osób w ramach UE  - dodał.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czabański: Serial i transmisja sportowa online z Polski także zagranicą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!