Ćwiczenia rezerwy, żołnierzy służby przygotowawczej i NSR w 2018 r.

Ćwiczenia rezerwy, żołnierzy służby przygotowawczej i NSR w 2018 r.
W roku 2018 Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych planuje powołać na ćwiczenia 30 tys. żołnierzy rezerwy i NSR. (fot. mat. MON)

W mijającym roku wojsko przeszkoliło prawie 23 tys. rezerwistów. Stara się przy tym – zapewnia Sztab Generalny WP – uwzględniać ich zawodowe i rodzinne obowiązki.

• W roku 2018 Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych planuje powołać na ćwiczenia 30 tys. żołnierzy rezerwy i NSR.

• W ramach służby przygotowawczej przeszkolonych ma zostać 11 tysięcy osób. Plany zakładają także szkolenie studentów-ochotników w ramach programu Legia Akademicka.

• Po przerwie w latach 2009-12 wojsko znów zaczęło powoływać rezerwistów na ćwiczenia, a ich liczba z roku na rok rośnie.

- W tym roku w jednostkach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przeszkoliliśmy blisko 23 tys. żołnierzy. Byli to zarówno żołnierze rezerwy, jak i żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Dodatkowo wyszkoliliśmy prawie 10 tys. żołnierzy w tzw. służbie przygotowawczej - poinformował kmdr por. Czesław Cichy z DGRSZ.

Jak dodał, w 2018 roku, w ramach różnego rodzaju ćwiczeń, Dowództwo planuje powołać na ćwiczenia 30 tys. żołnierzy rezerwy i NSR; 11 tys. osób zamierza przeszkolić w ramach służby przygotowawczej, plany zakładają także szkolenie studentów-ochotników w ramach programu Legia Akademicka.

- Żołnierze rezerwy są powoływani do odbycia przeszkolenia wojskowego w taki sposób, aby ich szkolenie wpisywało się w rytm, w cykl szkolenia konkretnej jednostki wojskowej - powiedział rzecznik prasowy SGWP płk Tomasz Szulejko.

Rezerwiści - dodał - mają z reguły przydziały mobilizacyjne do konkretnych jednostek wojskowych, na określone stanowisko.

- W trakcie odświeżają wiedzę, odnawiają nawyki, dowiadują się, jak działa jednostka wojskowa w obecnym układzie, mogą zobaczyć, jak jednostka się zmienia, poznać nowy sprzęt - powiedział rzecznik Sztabu Generalnego.

- Żołnierze rezerwy na co dzień pełnią różne role społeczne, zawodowe, rodzinne. Mija czas, żołnierz się zmienia. Czasami żartujemy, że po pięciu czy dziesięciu latach - od czasu, gdy był jeszcze w zasadniczej służbie wojskowej - rezerwista stał się o 10 lat cięższy; trzeba zdjąć miarę i pobrać mundur w innym rozmiarze.

Rzecznik podkreślił, że ważne, by jednostka utrzymywała kontakt z żołnierzem rezerwy, a on miał poczucie, że jest wojsku potrzebny.

- Rezerwiści w cywilu są mechanikami, informatykami, specjalistami w różnych dziedzinach, co z pewnością przekłada się na sprawność jednostki wojskowej, w której okresowo, w trakcie ćwiczeń, rezerwiści pełnią służbę.

Jak zaznaczył Szulejko, warto, by żołnierz rezerwy utrzymywał kontakt ze swoja jednostką, by w sytuacji, gdyby nie mógł odbyć ćwiczeń w określonym czasie, zawczasu o tym poinformował.

- Jako Wojsko Polskie zdajemy sobie sprawę, że obywatel ma również szereg innych obowiązków. Rezerwiści pracują, czasami chorują, czasami wyjeżdżają, to w naturalny sposób wpływa również na procesy kadrowe w WP. Musimy to uwzględniać w planowaniu. Staramy się szukać kompromisów, tworzyć warianty zapasowe, tak, żeby nie tracąc z oczu naszych celów, nie komplikować w istotny sposób życia naszym obywatelom - zapewnił.

- Wszystko sprowadza się do motywacji. Chcemy pracować z ludźmi, którzy nie przybywają do jednostek wojskowych w trybie karnym. Chcielibyśmy, by byli to swoiści ochotnicy, ludzie z entuzjazmem i motywacją - podkreślił.

- Po to są instytucje pierwszego kontaktu, takie jak na przykład wojskowe komendy uzupełnień, żeby można było to sobie wszystko - oczywiście w miarę możliwości - zaplanować tak, by szkolenie w jednostce nie ucierpiało i żeby obywatel mógł pogodzić szkolenie ze swoimi planami rodzinnymi i zawodowymi - zaznaczył Szulejko.

Po przerwie w latach 2009-12 - związanej z zawieszeniem obowiązkowej służby wojskowej i profesjonalizacją armii - wojsko znów zaczęło powoływać rezerwistów na ćwiczenia, a ich liczba z roku na rok rośnie. Żołnierza rezerwy można powołać na ćwiczenia raz w roku, dlatego ich terminy planuje się głównie pod kątem uczestnictwa w dużych ćwiczeniach wojskowych, tak by połączyć ćwiczenia rezerwy ze szkoleniem żołnierzy zawodowych.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ćwiczenia rezerwy, żołnierzy służby przygotowawczej i NSR w 2018 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!