REKLAMA

Ciała Lecha i Marii Kaczyński mogą wrócić na Wawel już 18 listopada

  • Autor: PAP/MIW
  • 07 listopada 2016 12:28
Ciała Lecha i Marii Kaczyński mogą wrócić na Wawel już 18 listopada Grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. (fot. mat. MSWiA).

• Ekshumacja ciał pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich odbędzie się 14 listopada, a ponowne złożenie trumny w sarkofagu planowane jest 18 listopada, jeśli do tego czasu wykonane zostaną wszystkie badania.
• W czynności otwarcia sarkofagu poza przedstawicielami prokuratury, która zarządziła ekshumację, mają uczestniczyć członkowie najbliższej rodziny pary prezydenckiej.
• Nie będzie uroczystego pogrzebu. W krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłych.

Proboszcz Katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki powiedział, że podczas otwierania sarkofagu przewidziana jest asysta kościelna.

- Przy trumnie odmówiona zostanie modlitwa, którą poprowadzę ja wspólnie z ks. prof. Jackiem Urbanem, członkiem Kapituły Katedralnej - mówił ks. Zdzisław Sochacki.

W czynności otwarcia sarkofagu poza przedstawicielami prokuratury, która zarządziła ekshumację, mają uczestniczyć członkowie najbliższej rodziny pary prezydenckiej. Wzgórze Wawelskie będzie już wówczas zamknięte.

Ponownie złożenie trumny w sarkofagu znajdującym się w krypcie Katedry Wawelskiej jest planowane 18 listopada, jeśli do tego czasu zostaną przeprowadzone wszystkie zaplanowane badania. Nie będzie uroczystego pogrzebu pary prezydenckiej.

- W krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłych - powiedział ks. Zdzisław Sochacki.

Jak podała Prokuratura Krajowa, zespół prokuratorów obecnie prowadzących postępowanie w sprawie katastrofy smoleńskiej "naprawia poważne błędy i zaniechania, które zostały popełnione sześć lat temu", bo "z niezrozumiałych powodów przyjęto na wiarę wyniki dokonywanych w Moskwie sekcji, których w rzeczywistości nie było".

Po II wojnie światowej w Katedrze na Wawelu otwierano grobowce: królowej Jadwigi (w 1949 r.), Kazimierza Jagiellończyka (1973) oraz gen. Władysława Sikorskiego (2008 r.).

Para prezydencka została pochowana na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów 18 kwietnia 2010 r. Znajduje się tam także tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA