Ceny wody i ścieków już są wysokie, a będą rosły

Ceny wody i ścieków już są wysokie, a będą rosły
Tadeusz Rzepecki, przewodniczący rady w Izbie Gospodarczej Wodociągi Polskie, prezes Tarnowskich Wodociągów (fot. archiwum)

• Zmiany i prawo wodne trzeba wprowadzać stopniowo, one muszą być bardzo wyważone i gruntownie przeanalizowane – mówi Tadeusz Rzepecki z Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.
• Jak dodaje, opłaty za wody i ścieki już teraz osiągają poziom, który zaczyna być nieakceptowany przez społeczeństwo, więc trzeba być bardzo ostrożnym

W jakim stopniu projekt ustawy rządu w sprawie opodatkowania wody dotknie branżę wodociągową?

Tadeusz Rzepecki, przewodniczący rady w Izbie Gospodarczej Wodociągi Polskie, prezes Tarnowskich Wodociągów: - Z punktu widzenia Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie jesteśmy od wielu lat przyzwyczajeni do tego, że za wodę płacimy. Wszystkie wodociągi do celów zaopatrzenia w wodę, zarówno przemysłu jak i ludności, odprowadzają opłatę za korzystanie z wód do urzędu marszałkowskiego i jednocześnie za zrzut ścieków sanitarnych.

Dla nas nie jest to nowość, ale mówi się o tym, że te opłaty wzrosną. To dość duży problem, bo jesteśmy dzisiaj, jeśli chodzi o branżę, w bardzo trudnym okresie, kiedy nasze usługi zaczynają być coraz droższe. Jest tak z racji dużych inwestycji, które musieliśmy zrealizować aby spełnić wymogi Unii Europejskiej. Mieliśmy 12 lat, od 2004 do 2016 roku, na wdrożenie dyrektywy ściekowej i to raczej się udało. Ale niestety konsekwencją tych ogromnych inwestycji jest poniesienie około 120 miliardów złotych wydatków w branży, więc to są nieprawdopodobne pieniądze. Udało nam się zrealizować ogromny zakres prac kanalizacyjnych, jak i oczyszczalni ścieków czy stacji uzdatniania sieci wodociągowej…

Spore zamieszanie wzbudza pomysł powołania Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Mówi się, że samorządy dużo na tym stracą.

– Zakres działania tego przedsiębiorstwa w nowej Ustawie prawo wodne jest dosyć szeroki. Ma to być gospodarstwo na wzór Lasów Państwowych, które ma przejąć wszelkie zarządzanie wszystkimi wodami ze wszystkimi konsekwencjami, w tym sprawozdawczymi i wydawaniem pozwoleń wodno-prawnych. Do tego dochodzą środki finansowe, które będą pochodziły z opłat za korzystanie ze środowiska, czyli pobór wód, zrzut ścieków, plus ewentualnie innych opłat lub kar. Będą one kierowane nie do marszałka i dystrybuowane potem na narodowy fundusz i inne fundusze, lecz właśnie do tego przedsiębiorstwa i stamtąd dopiero dystrybuowane do narodowego funduszu ochrony środowiska.

Czytaj cały wywiad tutaj.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny wody i ścieków już są wysokie, a będą rosły

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!