CBOS, ocena prezydenta, sejmu i senatu: Polacy pozytywnie o Andrzeju Dudzie. Gorzej z Sejmem

CBOS, ocena prezydenta, sejmu i senatu: Polacy pozytywnie o Andrzeju Dudzie. Gorzej z Sejmem
Największy odsetek osób popierających obecnego prezydenta jest wśród zwolenników PiS (fot.prezydent.pl)

• Prezydenturę Andrzeja Dudy pozytywnie ocenia 54 proc. ankietowanych, negatywnie - 34 proc. - wynika z sondażu CBOS.
• Krytyczną opinię o Sejmie ma 57 proc. badanych, a pozytywną - 26 proc.
• Senat negatywnie oceniło 46 proc. respondentów, pozytywną ocenę wystawiło - 27 proc.

W porównaniu do poprzedniego sondażu, z lipca, notowania prezydenta Dudy w zasadzie się nie zmieniły. O 2 punkty proc. mniej jest osób wystawiających mu pozytywną ocenę, o tyle samo zwiększyła się grupa negatywnie go oceniająca. Podobnie jak w poprzednim sondażu, również w sierpniu opinii na temat obecnej prezydentury nie przedstawiło 12 proc. badanych.

CBOS podaje, że pozytywnie o prezydenturze Dudy relatywnie często wypowiadają się najstarsi respondenci, mieszkańcy wsi, mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, a także rolnicy, bezrobotni, emeryci, badani z gospodarstw domowych o dochodach poniżej 1400 zł na osobę. Pozytywnie o prezydencie wypowiadały się również osoby niezadowolone z własnej sytuacji materialnej, osoby uczestniczące w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu oraz deklarujące prawicowe poglądy.

Z kolei największe niezadowolenie z obecnej prezydentury wyrazili mieszkańcy dużych miast (100 tys. mieszkańców i więcej), mający wyższe wykształcenie, członkowie kadry kierowniczej i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, pracownicy usług, prywatni przedsiębiorcy, a także ankietowani niepracujący a zajmujący się domem.

Czytaj też: Jak Polacy oceniają pracę prezydenta, premier i rządu?

Źle o prezydenturze Dudy wyrażały się też osoby uzyskujące najwyższe dochody (2 tys. zł i więcej na osobę), uczestniczący w praktykach religijnych 1-2 razy w miesiącu lub rzadziej oraz respondenci identyfikujący się z polityczną lewicą lub - rzadziej - centrum.

Autorzy badania wskazali, że największy odsetek osób popierających obecnego prezydenta jest wśród zwolenników PiS (93 proc.) oraz Kukiz'15 (61 proc.). Z kolei wśród wyborców PO pozytywnie o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiadało się 34 proc. badanych, a w przypadku zwolenników Nowoczesnej - 15 proc.

Spośród osób niezdecydowanych, czy wziąć udział w wyborach, dobrą ocenę wystawiło prezydentowi 48 proc., a wśród niezamierzających głosować zebrał on 42 proc. pozytywnych głosów.

Eksperci CBOS zwrócili uwagę, że nastawienie do obecnej prezydentury pokrywa się w dużym stopniu z preferencjami z drugiej tury wyborów prezydenckich. "Chwali ją ogromna większość wyborców Andrzeja Dudy (85 proc.), natomiast ci, którzy głosowali wówczas na Bronisława Komorowskiego na ogół są niezadowoleni z działalności głowy państwa (20 proc. ocenia prezydenturę Dudy pozytywnie, a 70 proc. negatywnie)" - napisano w badaniu.

CBOS sprawdził też jak Polacy oceniają pracę parlamentu. Z sondażu wynika, że w sierpniu - który jest okresem wakacji parlamentarnych - funkcjonowanie Sejmu pozytywnie oceniło 26 proc. ankietowanych (spadek o 5 pkt. proc. w stosunku do sondażu z lipca), a negatywnie - 57 proc. respondentów (wzrost o 4 pkt. proc.).

Zdania o pracy Sejmu nie wyraziło 17 proc. badanych (wzrost o 1 pkt. proc.).

W przypadku Senatu, grupa pozytywnie oceniających pracę tej izby parlamentu zmniejszyła się w sierpniu o 4 pkt. proc. (do 27 proc.), a negatywnie oceniających było 46 proc., czyli o 2 pkt. proc. więcej niż w poprzednim sondażu. Opinii o pracy Senatu nie wyraziło 27 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. proc.).

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CBOS, ocena prezydenta, sejmu i senatu: Polacy pozytywnie o Andrzeju Dudzie. Gorzej z Sejmem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!