REKLAMA

CBOS: Konflikt nie zaszkodził Trybunałowi Konstytucyjnemu. Co trzeci Polak dobrze ocenia jego działalność

 • Autor: PAP/AT
 • 30 sierpnia 2016 12:19
CBOS: Konflikt nie zaszkodził Trybunałowi Konstytucyjnemu. Co trzeci Polak dobrze ocenia jego działalność Według danych CBOS, 50 proc. elektoratu PiS źle ocenia funkcjonowanie TK (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• 29 proc. Polaków dobrze ocenia działalność Trybunału Konstytucyjnego.
• 38 proc. respondentów ocenia funkcjonowanie TK negatywnie.
• 33 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przedstawiło wyniki sierpniowego sondażu.

Jak podkreśla CBOS, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego zaszkodził wizerunkowi tej instytucji. Wprawdzie w ostatnim czasie jej notowania ustabilizowały się i już się nie pogarszają, to jednak trzeci miesiąc z rzędu badani krytykujący funkcjonowanie TK przeważają liczebnie nad tymi, którzy oceniają je pozytywnie. W sierpniu 38 proc. źle oceniało działalność Trybunału, a 29 proc. - dobrze, w lipcu było to 39 proc. wobec 27. proc., w czerwcu - 37 proc. wobec 29 proc. dobrze oceniających TK.

Według sondażu, negatywne opinie o Trybunale Konstytucyjnym relatywnie często deklarują mieszkańcy małych miast (poniżej 20 tys. mieszkańców), badani mający wykształcenie zasadnicze zawodowe, źle sytuowani, identyfikujący się z prawicą oraz zamierzający w ewentualnych wyborach głosować na Ruch Kukiz'15 lub PiS.

Natomiast z aprobatą o funkcjonowaniu TK częściej niż inni wypowiadają się mieszkańcy dużych miast (100 tys. mieszkańców i więcej), najlepiej wykształceni, badani z gospodarstw o najwyższych dochodach per capita, nieuczestniczący w praktykach religijnych, mający lewicowe poglądy polityczne, jak również popierający Nowoczesną lub PO.

Czytaj też: Rzepliński w życiu politycznym tylko do grudnia

Według danych CBOS, 50 proc. elektoratu PiS źle ocenia funkcjonowanie TK; 24 proc. dobrze, a 27 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie. W ocenie 59 proc. wyborców Kukiz 15 TK źle funkcjonuje, przeciwnego zdania było 24 proc., a 17 proc. nie miało na ten temat zdania.

Według 62 proc. elektoratu Nowoczesnej TK funkcjonuje dobrze, przeciwnego zdania było 21 proc., a 18 proc. nie miało zdania. Z kolei 41 proc. wyborców PO dobrze ocenia funkcjonowanie tej instytucji, źle - 33 proc., a 26 proc. nie umiało wyrazić opinii w tej sprawie.

23 proc. niezdecydowanych, czy wziąć udział w wyborach dobrze ocenia działalność TK, przeciwnego zdania jest 36 proc., a 41 proc. nie miało na ten temat zdania.

21 proc. niezamierzających głosować dobrze ocenia działalność TK, przeciwnego zdania było 33 proc., a 46 proc. uznało, ze "trudno powiedzieć".

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 17-25 sierpnia tego roku na liczącej 1033 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • THE OBSERVER 2016-08-30 19:11:02
  A swoją drogą, Andrzej Trybunał Rzepliński Konstytucyjny nigdy nie chwalił się, że jest większym specjalistą od k.k. niż Konstytucji. Dobrze wiedzieć.
 • THE OBSERVER 2016-08-30 19:08:07
  Tytuł zaprzecza treści artykułu! Gdzie jest manipulacja: w tytule czy w treści informacji podanej przez COBOS?
 • Olek 2016-08-30 13:38:14
  "Konflikt nie zaszkodził Trybunałowi " hahahahaah! Fajny portal... Pracę TK pozytywnie ocenia 29% na 100% Polaków, ale konflikt nie zaszkodził... Pomijam, że prawie 40% ocenia negatywnie!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA