Borys Budka o reformie sądów: potrzeba więcej kontroli, ale nie mogą sprawować jej politycy

Borys Budka o reformie sądów: potrzeba więcej kontroli, ale nie mogą sprawować jej politycy
Przesłaliśmy prezydentowi projekt ustawy autorstwa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Justitia, który złożyliśmy wspólnie z Nowoczesną i PSL - mówi Borys Budka (fot. borysbudka.pl)

Poseł PO opowiada dlaczego nie zaskoczyło go weto prezydenta. Uważa, że szkoda, iż prezydent mówiąc „a”, nie powiedział „z”, ale i tak należą mu się podziękowania. - Rządzący uwierzyli w swoją misję i nieomylność. Jakby żyli w innym, niż my wszyscy świecie – wyjaśniał w rozmowie z parlamentarny.pl Borys Budka, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do zmian w kodyfikacjach, były minister sprawiedliwości.

• - Prezydent pokazał, że Konstytucja jest ważniejsza, niż interesy jego macierzystej partii - uważa poseł.

• - PiS dopuszcza się skrajnej manipulacji jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości. Mówienie, że nad wymiarem sprawiedliwości mają mieć nadzór politycy, którzy cieszą się dwa razy mniejszym zaufaniem, aniżeli sędziowie, jest manipulacją - twierdzi.

• - Jeżeli prawdą jest, że prezes wysłał swoich partyjnych kolegów z ultimatum wobec prezydenta RP, to pokazuje prawdziwe oblicze PiS. Nie szanują nikogo, nawet własnego prezydenta – przekonuje poseł Budka.

 

Prezydent Andrzej Duda swoim wetem wobec dwóch kluczowych dla sądownictwa ustaw zaskoczył chyba wszystkich, zarówno opozycję, protestujących jak i swoją partię. Pan również nie spodziewał się weta prezydenta?

Borys Budka : - Jestem człowiekiem głębokiej wiary. Wierzyłem, że prezydent Andrzej Duda stanie na wysokości zadania i będzie strażnikiem polskiej Konstytucji. To doktor nauk prawnych, i w końcu pokazał, że Konstytucja jest ważniejsza, niż interesy jego macierzystej partii.

Nie ma w Europie demokratycznego państwa, w którym politycy zgłaszaliby kandydatów na sędziów i jednocześnie ich wybierali. A PiS chce by tak było w Polsce.

Prezydent wyraźnie wskazał winnego tej sytuacji, czyli ministra Zbigniewa Ziobro, który chciał w sposób niezgodny z Konstytucją, przejąć uprawnienia do wpływania na obsadę Sądu Najwyższego i sposób jego funkcjonowania.

Nie zdecydował się na weto trzeciej ustawy o sądach powszechnych, co sugerowała opozycji oraz liczne grupy demonstrantów pod pałacem prezydenckim.

Brakuje trzeciego weta, istotnie. Prezydent podpisując trzecią ustawę o ustroju sądów powszechnych dał prokuratorowi generalnemu, politykowi, możliwość obsadzania wszystkich stanowisk prezesów i wiceprezesów w sądach polskich.

Ustawa ta stanowi naruszenie Konstytucji, zasady trójpodziału władzy i ubolewam, że prezydent mówiąc „a”, nie powiedział „z”. Z pewnością dwa weta to dobry ruch prezydenta, decyzja za którą należy podziękować.

Teraz jest czas by prezydent Duda zorganizował dyskusję, w której wzięłyby udział różne środowiska, nie tylko politycy, na temat zmian w wymiarze sprawiedliwości. Zmian dla obywateli, a nie dla partii rządzącej.

Dlaczego powszechne są opinie, że podpisana ustawa o ustroju sądów powszechnych ma tak ważny wydźwięk dla sądownictwa, a nawet całego porządku prawnego w Polsce?

Na niebezpieczeństwo tej ustawy zwracał uwagę prof. Adam Strzębosz. Przypominał, że w epoce PRL-u polityczne naciski na sędziów były głównie poprzez prezesów sądów podległych ministrowi sprawiedliwości.

Ta ustawa jest niebezpieczna właśnie dlatego, że prezes sądu ma bardzo dużą władzę w stosunku do poszczególnych sędziów. Może przydzielać im sprawy, przesuwać między wydziałami, a również stosować tzw. wytyki. To oznacza, że jeżeli prezes sądu będzie podporządkowany ministrowi sprawiedliwości, który będzie mógł go karać finansowo lub nawet odwołać bez podania przyczyny, to wówczas ten prezes sądu może być poddany politycznym naciskom, żeby wpływać na orzekanie w jego sądzie.

 

×

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Borys Budka o reformie sądów: potrzeba więcej kontroli, ale nie mogą sprawować jej politycy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!