XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Błaszczak: Jeśli rekonstrukcja rządu będzie konieczna, to ją przeprowadzimy

Błaszczak: Jeśli rekonstrukcja rządu będzie konieczna, to ją przeprowadzimy
Minister Mariusz Błaszczak jest w rządzie uważany z jednego z kluczowych polityków. Jest bliskim współpracownikiem lidera PiS. Podkreśla się, że czasami zasiada w ławach sejmowych obok Jarosława Kaczyńskiego, gdy przysługuje mu miejsce w galerii rządowej. (fot.:MSWiA/twitter.com)

Mariusz Błaszczak nie wyklucza szybkiej rekonstrukcji rządu, ale uzależnia ją od woli politycznej PiS. Zmiany w rządzie Beaty Szydło były do tej pory dwie.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak stroni od komentarzy o zmianach w rządzie. Ten temat powrócił do debaty publicznej po spekulacji dotyczącej ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Jego pozycja ma słabnąć z miesiąca na miesiąc, nawet jeśli broni go premier Beata Szydło.

W czwartek (21 września) politycy byli niejednokrotnie pytani o planowane zmiany wśród ministrów. Premier odpowiadała wymijająco. Ocenę Beaty Szydło przeczytasz tutaj.

Mariusz Błaszczak zapowiedział tymczasem w piątek (22 września), że jeśli do zmian dojdzie, to PiS na pewno przeprowadzi je sprawnie.

- Jeśli dojdziemy do wniosku, że rekonstrukcja rządu jest konieczna, to ją przeprowadzimy - skwitował w informacyjnej stacji radiowej "Polskie Radio 24" szef MSWiA. Sobie i swoim kolegom z rządu minister Błaszczak sugeruje skupić się na pracy. - To nasz program, jesteśmy w tym konsekwentni i poważnie traktujemy wyborców - konkludował.

Dymisje

W dwóch latach działania gabinetu Beaty Szydło doszło do dwóch, zaplanowanych dymisji ministrów. Odszedł z rządu Dawid Jackiewicz (PiS), którego odwołanie było efektem likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa, odszedł też Paweł Szałamacha (bezpartyjny). Szałamacha był ministrem finansów i ustąpił na tym fotelu wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Wszystkie próby odwołania ministrów rządu w VIII kadencji Sejmu przez opozycję zakończyły się fiaskiem PO, Nowoczesnej i PSL.

Ministrowie nie do ruszenia

Gabinet Beaty Szydło powstał w wyniku wyborów w 2015 roku i koalicji Zjednoczonej Prawicy. W ramach podziału urzędów w rządzie, oprócz samej premier Beaty Szydło, najbardziej pewnymi swoich stanowisk mogą być Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. Dwaj ostatni zwłaszcza z racji porozumienia koalicyjnego, które gwarantuje ich pozycje. Upadek tego porozumienia pociągnie za sobą kryzys parlamentarny.

W połowie 2017 roku, oprócz ministra Adamczyka, mówiło się o słabnącej pozycji ministra zdrowia, senatora Konstantego Radziwiłła. Za pewnego swojego ministerialnego stanowiska uważa się też Antoniego Macierewicza. O jego dymisję we wrześniu miał wystąpić Andrzej Duda. Macierewicz nadal kieruje MON.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Błaszczak: Jeśli rekonstrukcja rządu będzie konieczna, to ją przeprowadzimy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!