XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Błaszczak: Edukacja młodego pokolenia istotna, by zwiększać bezpieczeństwo

Błaszczak: Edukacja młodego pokolenia istotna, by zwiększać bezpieczeństwo
Minister spotkał się z Dziecięcą oraz Młodzieżową Drużyną Pożarniczą w Urzędzie Gminy Wieliszew (woj. mazowieckie) (fot. twitter/MSWiA)

• Edukacja młodego pokolenia jest istotna, aby zwiększać bezpieczeństwo - mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, inaugurując Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka".
• Minister spotkał się z Dziecięcą oraz Młodzieżową Drużyną Pożarniczą w Urzędzie Gminy Wieliszew (woj. mazowieckie).
• Dzieci, wśród których najmłodsze ma cztery lata, dostały kaski rowerowe.
• Młodzi strażacy uczestniczyli w pokazie udzielania pomocy medycznej.

Jak podkreślił szef MSWiA, program służy temu, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim tym, którzy będą korzystać z wiosny, bawić się, jeździć na rowerze czy rolkach. Powiedział, że inauguruje ten program w ten sposób, by podkreślić rolę straży pożarnej.

Wręczając dzieciom kaski, szef MSWiA podkreślał, że na rowerach, rolkach jeździ się w kaskach. Zwracał uwagę, że ważne są też odblaski, "dzięki którym jesteśmy lepiej widoczni na drogach".

"Jest mi niezwykle miło, że w tak licznym gronie młodych strażaków mogę zainaugurować program noszący imię św. p. Władysława Stasiaka" - powiedział Błaszczak.

Minister dostał od małych strażaków strażacki hełm i strażacką maskotkę.

Iwona Składanek z OSP w Kałuszynie zaznaczyła, że ważne jest to, by już najmłodsze dzieci poznawały zasady udzielania pierwszej pomocy i "przełamywały strach przed pomaganiem innym".

Dodała, że dzieci chętnie biorą udział w takich zajęciach. "Wychodzi im to naprawdę dobrze; sami byliśmy zaskoczeni, jak szybko wszystko zapamiętują. To daje szansę na to, że w przyszłości będą dobrymi strażakami" - oceniła. "Z każdej zbiórki na każdą zbiórkę widać postępy" - wskazała.

Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka" to kontynuacja zainaugurowanego w marcu 2007 r. programu "Razem Bezpieczniej" na lata 2007-2015. Jego patronem jest Władysław Stasiak - ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego oraz szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. To właśnie w czasie, gdy Stasiak był ministrem MSWiA, przygotowano i rozpoczęto realizację programu "Razem Bezpieczniej".

Zobacz też: Waszczykowski rusza na Białoruś. Domyślamy się po co

W ramach programu przewidziano: zwiększenie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy służb, instytucji i organizacji działających w zakresie bezpieczeństwa publicznego; realizowanie przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, z uwzględnieniem przeciwdziałania patologiom społecznym oraz poprawy infrastruktury bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz promowanie efektywnych metod i środków zabezpieczenia mienia.

Ważnym celem programu ma być też przeciwdziałanie patologiom społecznych oraz "ochrona dzieci i młodzieży przed przejawami tego zjawiska". W jego ramach mają być realizowane "zadania mające wpływ na bezpieczeństwo i kształtowanie odpowiednich postaw dzieci, w tym rewitalizacja miejsc i obiektów np. infrastruktury publicznej. Mają być angażowane społeczności lokalne do działań zapewniających bezpieczeństwo dzieci i młodzieży; autorzy przewidują również działania profilaktyczne w zakresie przemocy, alkoholu, narkotyków, substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy.

Inicjatywa zakłada upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży profilaktyki rówieśniczej i wolontariatu na rzecz bezpieczeństwa, promocję zdrowia, organizowanie zajęć pozaszkolnych, sportowych, plenerowych, które mogą pomagać w zagospodarowaniu wolnego czasu dzieci i młodzieży oraz w przeciwdziałaniu przemocy lub agresji wśród nich.

Autorzy programu zakładają też edukowanie w zakresie zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości. W ustawie budżetowej na 2016 r. zaplanowano rezerwę celową w wysokości 3 mln zł na finansowanie zadań programu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Błaszczak: Edukacja młodego pokolenia istotna, by zwiększać bezpieczeństwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!