Bartosz Kownacki: Wynik audytu programów modernizacji sił zbrojnych jest przykry

Bartosz Kownacki: Wynik audytu programów modernizacji sił zbrojnych jest przykry
Leopardy są na wyposażeniu 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Wszystkie zostaną zmodernizowane do 2020 r. /Fot. arch.10BKPanc./

• Amerykanie zaproponowali sprzęt trzykrotnie droższy, niż przewidywał preliminarz polskich wydatków na ten cel.
• Przyszłość śmigłowców Caracal w polskiej armii zależy od wyników negocjacji offsetowych prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju.
• Polska chce zmodernizować czołgi Leopard 2A4, które otrzymała z niemieckiego demobilu. Będzie wówczas jednym z największych użytkowników Leopardów w NATO.

- Wkrótce zostaną przedstawione wyniki audytu Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013-2022 - zapowiedział Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON.

- Wynik tego audytu jest przykry – podkreślił wiceminister. Poinformował, że koszty oferowanego Polsce w ramach programu "Wisła", systemu obrony powietrznej średniego zasięgu zestawów przeciwrakietowych Patriot były trzykrotnie wyższe niż początkowo zakładał MON.

Czytaj też: Wkrótce raport z audytu planu modernizacji armii

Trudny los programów modernizacyjnych

Wciąż też nie wiadomo, co z realizacją umowy na dostawę śmigłowców Caracal. Kownacki poinformował, że obecnie to sprawa Ministerstwa Rozwoju, które prowadzi negocjacje offsetowe. W zależności od tego, jakie będą wyniki tych negocjacji MON zadecyduje, co dalej. Wiceminister obrony nie krył jednak, że jego zdaniem wynegocjowany i parafowany kontrakt na dostawę śmigłowców Caracal jest niekorzystny gospodarczo dla Polski.

Ciągłe zawirowania wokół realizacji programów modernizacji naszej armii przesłoniły pierwszą optymistyczną informację w tym obszarze. Może dlatego, że jej szczegóły utajniono. W grudniu 2015 r. podpisano umowę o współpracy przy modernizacji czołgów Leopard pomiędzy firmą Bumar-Łabędy, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a niemieckim koncernem Rheinmetall Lansysteme. Czołgi Leopard są na wyposażeniu 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Wszystkie zostaną zmodernizowane do 2020 r.

Kontrakt o wartości 2,415 mld zł obejmuje modyfikację 128 czołgów 2A4 do konfiguracji wozów Leopard 2P4. Zakończył się tym samym wieloletni proces negocjacji i dochodzenia do tego niezbędnego wojskom pancernym rozwiązania.

Światełko w modernizacyjnym tunelu

Zdecydowano, że 25 proc. wartości umowy zostanie pokrytych środkami z tegorocznego budżetu resortu obrony narodowej. Jak wyjaśniał gen. bryg. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia, w kontrakcie przewidziano dwie fazy. W pierwszej, głównym udziałem ma być partner zagraniczny. Dopiero od modernizacji siódmego egzemplarza role będą się odwracać, tak aby od 18 modernizowanego czołgu to polska strona była wiodącą.

- Bezpieczeństwo Polski zależy nie tylko od sprawnej, stosunkowo dużej, dobrze wyszkolonej armii. O sile państwa stanowi także jego przemysł - powiedział wiceminister Bartosz Kownacki, który był obecny podczas podpisywania umowy.

Kluczowe zmiany w nowym Leopardzie 2PL obejmą systemy uzbrojenia, obserwacji i kierowania ogniem. Modernizacja dotyczyć ma przede wszystkim zwiększenia odporności balistycznej czołgu. Na wieży zostanie zamontowany dodatkowy pancerz modułowy niemieckiej firmy IBD. Dowódca i działonowy otrzymają celowniki najnowszej generacji, a kierowcy kamery cofania. Większe bezpieczeństwo załogi mają zapewnić systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe.

Polska w latach 2002-2003 otrzymała 128 Leopardów 2A4 z nadwyżek Bundeswehry za przysłowiową złotówkę. Nie były to czołgi nowe i wymagały coraz pilniejszej modernizacji systemów uzbrojenia, jak również łączności, która w Leopardach wciąż jest analogowa.

Niestety wymiany radiostacji umowa nie przewiduje. Być może znajdzie się ona w aneksie. Polskie wojsko dysponuje też 119 Leopardami 2A5.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!