XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Aplikacje prawnicze będzie można robić na uczelni?

Aplikacje prawnicze będzie można robić na uczelni?
Nie tylko korporacje prawne ale także uczelnie organizowałyby szkolenia dla przyszłych adwokatów i radców prawnych (fot.shutterstock)

Ministerstwa Sprawiedliwości chce by nie tylko korporacje prawne, ale także uczelnie organizowały aplikacje dla przyszłych prawników.

Resort sprawiedliwości nie wyklucza, że droga do togi będzie wiodła także przez szkolenia na uczelniach - pisze "Rzeczpospolita".

"Udział uczelni w aplikacjach prawniczych jest stosunkowo duży na świecie. Nie odrzucamy idei wprowadzenia alternatywnej drogi dojścia do zawodu adwokata i radcy prawnego" - mówi gazecie wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł.

Według gazety, ta deklaracja wiceministra może zapowiadać ogromne zmiany; nie tylko korporacje prawne ale także uczelnie organizowałyby szkolenia dla przyszłych adwokatów i radców prawnych. Jak szacuje "Rz", korporacje straciłyby spore pieniądze.

Z wyliczeń gazety wynika, że w tym roku korporacje uzyskały od aplikantów 64 mln zł - opłata roczna za pobieranie nauki wynosi 5200 zł; obecnie na aplikacji radcowskiej uczy się 7688 osób, a na adwokackiej - 4686. Tymczasem z ustaleń "Rz" wynika, że aplikacja uniwersytecka mogłaby być tańsza.

Według gazety, dziekani najlepszych wydziałów prawa są podzieleni w tej sprawie, a samorządy prawnicze widzą tylko jej złe strony.

"Nie wiem, jakie interesy lobbystyczne stoją za tym, by uruchomić nową ścieżkę dostępu do zawodów prawniczych" - mówi w rozmowie z gazetą sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej, Rafał Dębowski.

Z kolei była minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka podkreśla w rozmowie z gazetą, że wolałaby nie być klientem adwokata lub radcy prawnego po aplikacji uzyskanej na uczelni.

Gazeta informuje, że do dyskusji o zmianach w kształceniu profesjonalnych pełnomocników zainspirowała Ministerstwo Sprawiedliwości petycja obywatelska; studenci prawa zwrócili uwagę na masowość szkoleń na aplikacji, małą liczbę zajęć praktycznych i problemy infrastrukturalne.

"Rz" podkreśla, że z tymi uwagami nie zgadzają się korporacje.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aplikacje prawnicze będzie można robić na uczelni?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!