Antoni Macierewicz i Andrzej Duda o walce Żołnierzy Wyklętych

• Naszym najwyższym celem jest kultywować pamięć o Żołnierzach Wyklętych - powiedział minister obrony Antoni Macierewicz, który w czwartek (10.11) wziął udział w uroczystości odsłonięcia na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza tablicy poświęconej pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Najwyższym naszym celem jest kultywować pamięć, naszą dumą jest móc powiedzieć tym, którzy jako Niezłomni walczyli, i ich potomkom: spełniamy wasz testament, czynimy Polskę silną i niepodległą, dostatnią i sprawiedliwą, która przez sprawiedliwość społeczną przywraca jedność, siłę narodu i poczucie, że ojczyzna jest matką wszystkich Polaków, a nie tylko wybranych - powiedział minister obrony.

Jak podkreślił, "istotą hymnu Rzeczypospolitej jest przywołanie słów "jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy".

- Można by powiedzieć, że ten dwuwiersz towarzyszy narodowi polskiemu od długiego czasu, od czasu, gdy utracona niepodległość stała się najwyższym marzeniem i największym dobrem, tym o co Polacy się modlili i o co Polacy walczyli - powiedział Macierewicz. Słowa hymnu - mówił szef MON - kształtują nasze myśli, sumienia i tożsamość narodową.

Macierewicz powiedział, że każdy przeciwnik musi wiedzieć, że Polacy nie spoczną w walce o swoją niepodległość.

- Nie ma bardziej dojmującego świadectwa tej właśnie cechy charakteru narodu polskiego, jak walka Żołnierzy Niezłomnych - podkreślił minister obrony.

Jego zdaniem tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym, to "tablica chwały, siły, skuteczności walki o niepodległość tych, których nazywamy Żołnierzami Niezłomnymi, Żołnierzami Wyklętymi przez wroga, ale nie przez naród, tych których nazywamy słusznie żołnierzami Rzeczypospolitej".

W czwartkowej uroczystości udział wzięli również m.in.: prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele generalicji, duchowieństwa oraz kombatanci.

Na jednym z filarów Grobu Nieznanego Żołnierza znajduje się już jedna tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym, prezydent odsłonił ją 15 sierpnia, w dniu święta Wojska Polskiego. Upamiętniono na niej dziewięć wydarzeń - głównie bitwy i potyczki podziemia AK-owskiego i poakowskiego z NKWD, Armią Czerwoną, UB i Ludowym Wojskiem Polskim. 

Uczestniczący w uroczystości prezydent Andrzej Duda powiedział, że dzięki bohaterstwu, sprytowi i umiejętnościom wojskowym Żołnierzy Niezłomnych tysiące Polaków zostało uratowanych.  Prezydent podkreślał, że odsłaniana w tym dniu tablica "znaczy drogę sukcesów i zwycięstw" Żołnierzy Niezłomnych.

- To były zwycięstwa, które bezpośrednio służyły sprawie niepodległej Rzeczypospolitej, ale służyły też po prostu polskiemu społeczeństwu - powiedział.

Andrzej Duda odniósł się do wcześniejszych słów szefa MON Antoniego Macierewicza, który mówił o 9 bitwach, w których zawsze uwalniano "z ubeckich katowni i komunistycznych więzień więźniów politycznych, których bardzo często czekała już tylko śmierć".

- Dzięki bohaterstwu Żołnierzy Niezłomnych, dzięki ich sprytowi i umiejętnościom wojskowym tysiące Polaków zostało uratowanych - podkreślał prezydent.

- Ten wielki czyn upamiętniamy właśnie dziś, w przeddzień Święta Niepodległości, bo to był czyn niepodległościowy, to była walka, choć beznadziejna, ale o wolną, suwerenną, a przede wszystkim niepodległą Polskę - mówił Duda.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Antoni Macierewicz i Andrzej Duda o walce Żołnierzy Wyklętych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!