XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Antoni Macierewicz: Będzie więcej pieniędzy na obronność

Antoni Macierewicz: Będzie więcej pieniędzy na obronność
W 2021 roku nakłady na obronność wzrosną do 2,1 procent PKB - powiedział szef MON (Antoni Macierewicz, fot.mon.gov.pl/Anna Jakubczyk/CO MON)

By zrealizować program rozwoju armii zakreślony w Strategicznym Przeglądzie Obronnym i sprostać wymaganiom NATO konieczne jest zwiększenie wydatków na obronność – uważa szef MON Antoni Macierewicz.

• Do 2020 roku zamierzamy utrzymać nakłady na obronność na poziomie 2 proc. – powiedział Macierewicz.

• W 2021 roku wzrosną do 2,1 procent PKB, a potem będziemy je stopniowo zwiększać, tak by do 2032 roku osiągnąć 2,5 procent - dodał.

• Zwiększenie wydatków na obronność jest konieczne, by zrealizować program rozwoju armii – wyjaśnił.

"Najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności Polski będzie przyjęcie zapisu o trwałym finansowaniu polskiego wysiłku zbrojnego w wysokości co najmniej 2 procent Produktu Krajowego Brutto rocznie. Decyzje podejmowane dotychczas w latach 2016-2017 z roku na rok, które gwarantowały wydatki na obronność na tym poziomie, teraz zostaną zastąpione ustawą, która zabezpieczy tę dolną granicę wydatków i pokaże ich perspektywę wzrostu" - wskazał minister w wywiadzie udzielonym "Polsce Zbrojnej".

Jak zauważył, kluczowa będzie zmiana, że wskaźnik wysokości wydatków na obronność będzie obliczany na podstawie wartości PKB na dany rok, a nie PKB z roku poprzedniego.

"Do 2020 roku zamierzamy utrzymać nakłady na obronność na poziomie 2 procent. W 2021 roku wzrosną do 2,1 procent PKB, a potem będziemy je stopniowo zwiększać, tak by do 2032 roku osiągnąć 2,5 procent" - powiedział szef MON. "Zwiększenie wydatków na obronność jest konieczne, po pierwsze byśmy mogli zrealizować program rozwoju sił zbrojnych zakreślony w SPO, a po drugie byśmy mogli sprostać wymaganiom NATO" - dodał.

Czytaj też: Polska się zbroi. Wojsk Obrony Terytorialnej będzie jeszcze więcej

Zdaniem ministra, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump słusznie podnosi kwestię, że skoro jego kraj finansuje większość budżetu Sojuszu, to inne państwa członkowskie powinny przeznaczać na obronność 2 procent PKB na obronę. "Polska spełnia ten warunek, podczas gdy zamożniejsze kraje Europy Zachodniej mają inny punkt widzenia w tej sprawie" - dodał.

Rada Ministrów zajmie się we wtorek (27 czerwca) projektem nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych oraz prawa zamówień publicznych przygotowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Projekt zakłada stopniowe zwiększanie wydatków obronnych z obecnych co najmniej 2 proc. do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r. i latach następnych; zwiększenie maksymalnej liczebności wojska do 200 tys. żołnierzy, w tym 130 tys. zawodowych.

Zgodnie z projektem zwiększanie wydatków na obronność w 2018 r. ma wynieść nie mniej niż 2 proc. PKB, w 2019 r. - co najmniej 2,1 proc., w latach 2020-23 - co najmniej 2,2 proc., 2024-25 - co najmniej 2,3 proc., 2026-29 - co najmniej 2,4 proc., a w 2030 r. i latach kolejnych - co najmniej 2,5 procent. Według szacunków projektodawców zmiana przepisów spowoduje wzrost wydatków obronnych o ponad 117,2 mld zł w ciągu 10 lat. Obecnie wydatki obronne - zgodnie z ustawą - wynoszą nie mniej niż 2 proc. PKB z roku poprzedniego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Antoni Macierewicz: Będzie więcej pieniędzy na obronność

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!