Anna Zalewska: Polska staje się liderem w Europie jeżeli chodzi o wychowanie przedszkolne

Anna Zalewska: Polska staje się liderem w Europie jeżeli chodzi o wychowanie przedszkolne
Minister edukacji przedstawiła dane z Systemu Informacji Oświatowej na rok szkolny 2017/2018 (Anna Zalewska, fot. Grupa PTWP/Andrzej Wawok)

Aż 94,6 proc. rodziców zdecydowało o tym, żeby wysłać sześciolatki do przedszkoli - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska.

• Zalewska przedstawiła dane z Systemu Informacji Oświatowej na rok szkolny 2017/2018.

• W tym roku szkolnym mam więcej etatów nauczycieli o ponad 17 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim - zaznaczyła.

• Podkreśliła także, że 94,6 proc. rodziców zdecydowało o tym, żeby wysłać sześciolatki do przedszkoli, a "jedynie ponad 5 proc. rodziców zdecydowało, że sześciolatek idzie do pierwszej klasy".

• Oceniła, że Polska staje się liderem w Europie jeżeli chodzi o wychowanie przedszkolne.

Szefowa MEN Anna Zalewska przedstawiła dane z Systemu Informacji Oświatowej na rok szkolny 2017/2018.

"Mamy w tym roku szkolnym więcej etatów nauczycieli o 17 tys. 768 w porównaniu z rokiem poprzednim" - powiedziała szefowa MEN. Jak podkreśliła, są to dane z Systemu Informacji Oświatowej.

System Informacji Oświatowej (SIO) to elektroniczny system baz danych. Działa od 2005 r. Gromadzi statystyczne i indywidualne dane o szkołach, placówkach oświatowych, nauczycielach i uczniach. Każda szkoła lub placówka oświatowa musi przesłać do SIO dane dotyczące m.in. liczby uczniów, nauczycieli.

Czytaj też: Reforma edukacji: Co z miejscami pracy dla nauczycieli?

Na początku października Związek Nauczycielstwa Polskiego podał dane, z których wynika, że w wyniku reformy edukacji pracę straciło 6,5 tys. nauczycieli (zwolniono ich lub nie przedłużono umowy o pracę), 12,7 tys. nauczycielom obniżono wymiar zatrudnienia, 5,3 tys. nauczycieli pracuje w kilku szkołach, 600 nauczycieli przeszło w stan nieczynny, a 2,3 tys. nauczycieli przeszło na emerytury lub nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zaznaczył wówczas, że są to dane niepełne - odnoszą się do 70 proc. samorządów. Pochodzą z arkuszy organizacyjnych pracy szkół i z wrześniowych aneksów do nich; pokazują stan z 30 września.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska wielokrotnie podkreślała w ostatnich miesiącach, że jednym z celów reformy edukacji jest ochrona miejsc pracy nauczycieli, a zwolnienia to efekt niżu demograficznego. Podkreślała, że w ciągu dwóch lat przekształceń spodziewanych jest 10 tys. dodatkowych etatów dla nauczycieli.

Czytaj też: MEN: Nauczyciele tracą pracę, ale nie przez reformę edukacji

Zalewska zaznaczyła także, że 94,6 proc. rodziców zdecydowało o tym, żeby wysłać sześciolatki do przedszkoli, a "jedynie ponad 5 proc. rodziców zdecydowało, że sześciolatek idzie do pierwszej klasy".

Podała także wysokość przyznanej subwencji oświatowej dla sześciolatków uczących się w przedszkolach oraz wysokość dotacji dla dzieci w wieku 2-5 lat w roku 2018.

"To jest historyczny moment. Nikt proszę państwa już z tego się nie wycofa. Nie wyobrażam sobie ministra edukacji, który by powiedział, że dla sześciolatka, który uczy się w przedszkolu wycofuje subwencję oświatową. W ten sposób wydłużyliśmy kształcenie ogólne o jeden rok. To już nie jest 12 lat tylko 13 lat. Stąd subwencja oświatowa 1 mld 623 mln zł i oczywiście 1 mld 354 mln zł dla dzieci w formie dotacji w wieku od 2 do 5 lat" - powiedziała Zalewska.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!