Anna Zalewska o reformie oświatowej: Gimnazja wygasiły się same

Anna Zalewska o reformie oświatowej: Gimnazja wygasiły się same
Zalewska: Gimnazja wygasiły się same. (fot.:twitter.com/MEN_GOV_PL)

• Minister Anna Zalewska broni pomysłów edukacyjnych MEN. Przypomina, że wszystkie zmiany nadal są tylko projektem i będą konsultowane.
• Co do gimnazjów Zaleska jest zdania, że stały się formalnością, a nauczanie w nich i tak prowadzi dziś do matury.
• Argumenty o wysokich kosztach reformy minister Zalewska odpiera i zapewnia, że są środki w budżecie na przeprowadzenie zmian.

We wtorek (20 września) minister edukacji narodowej w rządzie Anna Zalewska odnosiła się do podnoszonej krytyki wobec reformy oświaty. Zmiany zapowiedziała w piątek (16 września). 

- Zaczynamy konsultacje projektu ustawy - podkreślała Zalewska. - Przypominam, że zaprezentowałam projekt, a nie ustawę - mówiła polityk rządu. Ponadto dodawała, że były spotkania w całej Polsce poświęcone propozycji MEN. - To przemyślana i rozpisana na kadencję parlamentarną reforma.

Krytycy pomysłów MEN podkreślają, że najsłabszym ogniwem planu Zalewskiej jest wygaszanie gimnazjów. Jeszcze w weekend politycy opozycji zaczęli bronić gimnazjów jako rozwiązania, które się sprawdza. Wg badań Polacy chcą jednak likwidacji tego stopnia szkoły. Chce tego aż 70 proc. z nas.

Poseł Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer w rozmowach i wystąpieniach dla mediów nazwała jednak gimnazja szkołami, które mają "złą prasę", to znaczy ich obraz jest znacznie gorszy niż ich funkcjonowanie.

- Skok jakości edukacji zanotowany w latach 2003, 2006 i kolejnych latach, czy ostatnie wyniki z 2012 roku pokazują, że gimnazja w Polsce się sprawdziły - mówiła w rozmowie w TOK FM Lubnauer, w poniedziałek (19 września).

- Gimnazja wygasiły się same - ripostuje we wtorek Zalewska. - Jest ich 7 tys., w tym ponad 4 tys. działa w zespołach podstawowo-gimnazjalnych. W takich zespołach są wyniki nauczania - mówiła minister.  W jej ocenie obecny program nauczania w gimnazjach i w pierwszych klasach szkół średnich odpowiada propozycji podziału nauczania jaki ma wprowadzić reforma (8+4), bowiem jego zakres się powtarza.

Minister powołała się też na badania. Wymieniła Instytut Badań Edukacyjnych (interdyscyplinarną jednostkę badawczą działającą w Warszawie), NIK i niezależne badania amerykańskie i brytyjskie. Mają one dowodzić negatywnych skutków w edukacji gimnazjów.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!