Andrzej Gwiazda, Sierpnień'80: Polacy, wybierając rząd Prawa i Sprawiedliwości, przejrzeli na oczy

Andrzej Gwiazda, Sierpnień'80: Polacy, wybierając rząd Prawa i Sprawiedliwości, przejrzeli na oczy
Andrzej Gwiazda jest od lat w sporze o ocenę historii i strajków z lat 80. XX wieku z Lechem Wałęsą. (fot.:youtube.com)

• Andrzej Gwiazda, jeden z przywódców Sierpnia`80 wspominał jak przebiegał strajk w stoczni w 1980 roku.
• Działacz antykomunistyczny przypomniał, że to Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy (MKS) wypracował 21 postulatów, o które walczyli robotnicy. Ma żal, że do dzisiaj są aktualne.
• Gwiazdę cieszy, że w 2015 roku PiS wygrało wybory. Postrzega to jako "przejrzenie na oczy" Polaków.

Działacz antykomunistyczny i jedna z kluczowych postaci strajków roku 1980 w Gdańsku, Andrzej Gwiazda wspominał, jak pamięta sytuację podpisania Porozumień Sierpniowych.

Gwiazda w swoich wspomnieniach przypomina walkę o trwanie strajku, nawet gdy Lech Wałęsa informował stoczniowców, że udało się doprowadzić do porozumienia. - Po decyzji Wałęsy Stocznia Gdańska miała wyłączyć się ze strajku. Ania Walentynowicz, Alina Pieńkowska oraz Ewa Osowska przemówiły jednak do wychodzącej tłumnie ze stoczni załogi, dzięki czemu uratowały strajk. My, czyli członkowie Wolnych Związków Zawodowych, zorganizowaliśmy wówczas Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy (MKS) - mówi Gwiazda dziennikarzom portalu niezależna.pl.

To właśnie MKS ułożył sławne 21 postulatów, które następnie negocjowano z reprezentacją rządu PRL.

Postulaty, które nadal są aktualne

Andrzej Gwiazda jest świadom, że postulaty były i są czymś więcej niż tylko reliktem przeszłości, najnowszej historii Polski. Zapytany o spełnienie postulatów Gwiazda referuje swój głęboki żal.

- Nie spełniono żadnego, choćby tego dotyczącego zlikwidowania umów śmieciowych. Dla nas było oczywiste, że porozumienie zostanie złamane w pierwszej możliwej chwili. Tak też się stało - przypomina Gwiazda. - Przecież do niedawna nie mieliśmy niezależnych od partii Wolnych Związków Zawodowych. Po 1996 r. Akcja Wyborcza Solidarność uzależniła od siebie WZZ tak, jak żadna władza komunistyczna - dodaje.

Oceń rząd Prawa i Sprawiedliwości

Gwiazda, mocno zaangażowany politycznie po stronie rządowej, jest przekonany, że zwycięstwo PiS w wyborach 2015 r. było znakiem czasu. - Polacy, wybierając rząd Prawa i Sprawiedliwości, przejrzeli na oczy - mówi Gwiazda.

Strajk, który zapoczątkował drogę do III Rzeczpospolitej

31 sierpnia 2016 roku mija 36. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki na Pomorzu Zachodnim, dzień później analogiczne porozumienia podpisano w Gdańsku.

Były to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem PRL. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej.

Ruch solidarnościowy w Polsce stał się początkiem przemian, które zwieńczył rok 1989 roku, obalenie komunizmu i koniec systemu jałtańskiego w Europie. Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka.

Główne obchody podpisania Porozumień Sierpniowych odbywają się w Gdańsku. Udział w nich biorą prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Andrzej Gwiazda, Sierpnień'80: Polacy, wybierając rząd Prawa i Sprawiedliwości, przejrzeli na oczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!