Andrzej Duda: Konstytucja powinna uregulować kwestię emerytur rolniczych

Andrzej Duda: Konstytucja powinna uregulować kwestię emerytur rolniczych
Prezydent przekonywał, że polska wieś powinna "znaleźć mocne miejsce w preambule do konstytucji" (fot. pixabay.com)

Kwestia emerytur rolniczych powinna zostać uregulowana w konstytucji - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, polska wieś powinna znaleźć także "mocne miejsce" w preambule ustawy zasadniczej.

• Prezydent przekonywał, że polska wieś powinna "znaleźć mocne miejsce w preambule do konstytucji".

• Podkreślił, że w polskim rolnictwie dokonał się "gigantyczny postęp".

• Wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha podkreślił, że w debacie o nowej konstytucji nie może zabraknąć tematu polskiej wsi.

Duda, który wystąpił na konferencji zatytułowanej "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi" w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, ocenił, że kwestii konstytucyjnych dotykających polskiego rolnictwa jest "całkiem sporo".

Wskazał w tym kontekście m.in. na problematykę ustroju rolnego oraz na fundament tego ustroju, jakim - jego zdaniem - jest "pozycja rodzinnego gospodarstwa rolnego w Rzeczypospolitej" oraz kwestie socjalne.

W ocenie prezydenta wyzwaniem jest też zapisanie w polskiej konstytucji zrównoważonego rozwoju w taki sposób, żeby uwzględnić potrzeby rolników oraz ludzi żyjących na terenach wiejskich dotyczące m.in. dostępu do edukacji, transportu, dóbr kultury.

Jak podkreślił, celem powinno być zapewnienie, aby polskie społeczeństwo w całości, a nie tylko w jego miejskiej części było "społeczeństwem wykształconym, społeczeństwem, które ma swoje podstawy kulturowe, (...) które jest społeczeństwem europejskim i światowym w pełnym tego słowa znaczeniu".

Jedną z kwestii, która - według Andrzeja Dudy - powinna być uregulowana w ustawie zasadniczej są też emerytury rolnicze. "Czy w polskiej konstytucji powinny być uregulowane w sposób zdecydowany kwestie emerytalne rolników, zabezpieczenie socjalne dla tych, którzy utracili już, z uwagi na upływ wieku, zdrowie, możliwości pracy w gospodarstwie? (...) Proszę państwa, o tym chciałbym, żebyście państwo dyskutowali; ja osobiście uważam, że tak, mogę to głośno tutaj powiedzieć" - podkreślił.

"Kwestia wieku emerytalnego jako prawa obywatelskiego jest źle uregulowana w obecnej konstytucji. Bo, gdyby była dobrze uregulowana, to nie dałoby się tego wieku podwyższyć wszystkim Polakom do 67 r. ż. (...). Nie dałoby się tego zrobić, bo albo nie byłoby to możliwe zwykłą większością w Sejmie albo TK, gdyby była dobra konstytucyjna regulacja, nie uznałby takiego działania" - powiedział prezydent. Dodał, że to jeden z poważnych braków obecnej konstytucji.

Prezydent przekonywał, że polska wieś powinna "znaleźć mocne miejsce w preambule do konstytucji", która to preambuła "ma ogromne znaczenie z punktu widzenia wykładni konstytucji jako całości i poszczególnych jej zapisów". "To jest kwestia bezpieczeństwa żywnościowego kraju, (...) to jest, proszę państwa, prawie połowa Polaków" - argumentował.

Ustawa zasadnicza powinna ponadto - jak podkreślił Duda - odnieść się do wielu kwestii "ważnych dla polskiej rodziny mieszkającej na wsi", m.in. ochrony zdrowia, dostępu do pomocy medycznej, a także "ochrony życia, a więc tego, co bardzo ważne dla zdecydowanej większości polskich rodzin rolniczych, które są pniem polskiej tradycji".

Prezydent podkreślił, że w polskim rolnictwie dokonał się "gigantyczny postęp". "Po trudnym początku lat 90., po dramatycznej sytuacji, w jakiej znaleźli się ludzie, którzy byli zatrudnieni w państwowych gospodarstwach rolnych, po dramatycznych, tragicznych dla Polski decyzjach ówczesnych władz (...), udało się wyjść z tej zapaści" - powiedział prezydent.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Andrzej Duda: Konstytucja powinna uregulować kwestię emerytur rolniczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!